Rozbudowa budynków modułowych o kolejne elementy

Budynki modułowe dają inwestorowi spore możliwości w zakresie projektowania. Jedną z ich największych zalet jest możliwość rozbudowywania o kolejne elementy. Dzięki temu można – bez ponoszenia zbyt dużych kosztów – cieszyć się większą przestrzenią i dodatkową funkcjonalnością obiektu. W jaki sposób można modyfikować budynki modułowe? I dlaczego warto to robić?

dom modułowy

Dlaczego rozbudowuje się budynki modułowe?

Często dochodzi do sytuacji, gdy jakiś budynek mieszkalny lub użytkowy musi albo zmienić swoje przeznaczenie, albo trzeba go powiększyć, albo zaplanować nowe pomieszczenia, które będą spełniały nowe funkcje.

Na potrzeby prywatne i biznesowe

Na przykład, jeśli w docelowo małym domku nagle pojawiają się dzieci lub zwierzęta, to dotychczasowa powierzchnia może być dla domowników po prostu niewystarczająca. Ponadto z czasem człowiek ma potrzebę zbudowania biura domowego, siłowni lub dodatkowego pokoju do przechowywania.

To również doskonały sposób na powiększenie dotychczasowej powierzchni biurowej – zwłaszcza wtedy, gry profil firmy się zmienia lub w przedsiębiorstwie powstają nowe działy albo zachodzi konieczność stworzenia dodatkowego pomieszczenia sanitarnego, magazynu itd.

W przypadku systemów modułowych zaplanowanie i wdrożenie nowej przestrzeni nie są trudnymi zadaniami. Wystarczy powiększyć (w poziomie lub pionie – do 3 kondygnacji) budynek o dodatkowe elementy – działa to na podobnej zasadzie, co w przypadku budowli z klocków. Z tym że oczywiście obiekt modułowy jest trwały i wytrzymały.

Jak rozbudowywać? Liczy się dobry plan

Rzecz jasna, decydując się na taki krok, warto pamiętać, że zmienia się bryła budynku, a więc także jego estetyka. Dlatego istotne jest to, by zaplanować całe przedsięwzięcie w taki sposób, by ulepszyć wizualnie dotychczasową konstrukcję.

Jak w przypadku każdej innej inwestycji budowlanej, kluczową rolę odgrywa projekt. W Polsce budynki modułowe wciąż należą do mniejszości, dlatego bardzo ważne jest to, by skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów, którzy specjalizują się w tego typu obiektach.

Na przykład  ​firma Modular System ma w swojej ofercie głównie budynki kontenerowe, w tym innowacyjne systemy modułowe.  ​Pracownicy firmy są więc w stanie doradzić klientowi na każdym etapie realizacji inwestycji, wskazując na to, które rozwiązania będą najlepsze przy konkretnym zleceniu. Wiele zależy bowiem od funkcjonalności i przeznaczenia budynku, od uwarunkowań terenowych oraz od oczekiwań samego klienta. Konsultacja z ekspertem pozwoli rozwiać wątpliwości i podjąć świadomą decyzję co do wyrobu rozwiązania.

śr. ocena 0 / głosów 0