Rodzaje taśm montażowych dwustronnie lepnych

Taśmy montażowe dwustronnie lepne służą przede wszystkim do mocowania przedmiotów bez użycia substancji takich jak klej bądź zaprawa. Taśmy są trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, a do tego umożliwiają szybkie łączenie różnych elementów. Służą do połączeń szerokiego spektrum elementów – można nimi zarówno przymocować wykładzinę do podłogi, jak i zastąpić połączenia śrubowe w konstrukcjach przemysłowych. Taśmy montażowe wciąż jednak są niesłusznie utożsamiane ze zwykłymi taśmami dwustronnymi, które można zakupić w sklepie papierniczym. Jakie są zastosowania i podstawowe rodzaje taśm montażowych dwustronnie lepnych?

taśma montażowa

Jakie są rodzaje dwustronnych taśm lepnych?

Dwustronna taśma lepna AFT to odporna na ujemne temperatury taśma montażowa służąca do połączeń choćby takich materiałów, jak metale, szkło oraz drewno. Ma zastosowanie przede wszystkim w przemyśle elektronicznym, motoryzacyjnym, a także przy produkcji okien. Dwustronna taśma lepna transferowa jest trwała, a jej przeznaczenie jest bardzo szerokie. Może służyć do użytku papierniczego, montażu elementów dekoracyjnych bądź metalowych. Dzięki przezroczystości często też używana jest do laminowania.

Dwustronna taśma lepna tkaninowa cechuje się elastycznością oraz możliwością odklejenia ręcznego. Używana jest głównie do montażu wykładzin i dywanów, gdyż świetnie przylega do każdej nawierzchni, bez uszczerbku na sile przyczepności. Wśród taśm montażowych dwustronnie lepnych wyróżniamy również dwustronne taśmy lepne na nośnikach – nośniku poliestrowym, PCV, PP, PET lub papierowym. W zależności od nośnika różne są właściwości taśmy oraz ich zastosowanie.

Taśma PET posiada właściwości ognioodporne, podczas gdy taśma papierowa służy do tradycyjnego klejenia pianek i uszczelek. Dwustronne taśmy elektroprzewodzące charakteryzują się natomiast wysokim stopniem termiczności, dzięki czemu nadają się do połączeń wrażliwych na temperatury, np. połączeń podzespołów elektronicznych. Mogą służyć także do izolacji. Na rynku dostępne są również dwustronne taśmy lepione na gorąco.

Jak wybrać odpowiednią taśmę?

Jak wskazuje ekspert z firmy Intra z siedzibą w Łodzi: Przed zakupem należy wziąć pod uwagę właściwości danej taśmy i jej zalecane zastosowania. Oczywiście należy wybrać taśmę o właściwej grubości oraz szerokości. Wybór taśmy o odpowiednich wymiarach wpłynie na wygodę montażu. Ważne, aby taśma dobrze dostosowała się do przedmiotów o nieregularnych kształtach.

Podkreślić należy, że na rynku nie ma jednej, uniwersalnej taśmy montażowej służącej do wszystkich prac montażowych i wykończeniowych. Każdy rodzaj montażu wymaga bowiem zupełnie innych rozwiązań.

śr. ocena 0 / głosów 0