Rodzaje szprosów okiennych

Okna to elementy wykończeniowe, które nadają budynkom oryginalny charakter. Jeżeli są odpowiednio dobrane i dopasowane do stylu architektonicznego danego obiektu, stają się jego prawdziwą ozdobą. Często nazywane są oczami budynków, gdyż (podobnie do nich) oprócz doświetlania wnętrz naturalnym światłem pełnią również funkcję dekoracyjną. Aby dodać im uroku, stosuje się różne elementy i materiały podwyższające ich estetykę. Jednym z takich elementów są między innymi szprosy nazywane również szczeblinami, czyli specjalne listwy dzielące okno na mniejsze części.

Szprosy okienne

Krótka historia szprosów okiennych

Szprosy okienne to rozwiązanie, które kojarzy się z elegancją i luksusem. W dawnym budownictwie okna ze szprosami były stosowane zdecydowanie częściej niż obecnie. Wynikało to z ówczesnych możliwości technicznych – w przeszłości nie potrafiono wyprodukować na tyle dużych tafli szkła, aby mogły wypełnić cały ramiak, dlatego używano szczeblin, które dzieliły powierzchnię okna na mniejsze części. Były one wypełnione mniejszymi taflami szkła umieszczanymi między poszczególnymi szprosami, dzięki czemu można było wyprodukować nawet bardzo duże okna. Dzisiaj szczebliny nie pełnią już zazwyczaj funkcji konstrukcyjnej, ale nadal są atrakcyjnym elementem dekoracyjnym, który dodaje oknom niepowtarzalnego uroku.

Do jakich budynków pasują okna ze szprosami?

Okna ze szprosami, których produkcją zajmuje się m.in. firma ABA Wiktorczyk z Czarkowa k. Pszczyny, są bardzo charakterystyczne, dlatego nie pasują do każdego budynku. Lepiej zrezygnować z nich w przypadku domów utrzymanych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Szprosy okienne sprawdzą się natomiast w budynkach:

• zabytkowych,
• stylizowanych na stare budownictwo,
• utrzymanych w stylu rustykalnym,
• nawiązujących swoją formą do tradycyjnych dworków szlacheckich,
• klasycznych,
• w stylu angielskim,
• w stylu francuskim,
• skandynawskich,
• industrialnych.

Ze względu na swój specyficzny wygląd inspirowany dawną stolarką okienną okna ze szprosami to idealna propozycja dla inwestorów, którzy planują rewitalizację zabytkowego budynku. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na drewniane okna ze szprosami, które doskonale wkomponują się w zabytkową elewację i będą z nią idealnie współgrać, nie zakłócając tzw. ciągłości architektonicznej.

Jakie są rodzaje szprosów okiennych?

1. Szprosy konstrukcyjne
Szprosy konstrukcyjne są najwierniejszą imitacją dawnych rozwiązań konstrukcyjnych stosowanych w stolarce okiennej. Są one integralną częścią okien. Szczebliny te mają tę samą szerokość co rama okienna i są wyprodukowane z tego samego co ona materiału. Dzięki takiej budowie okna stają się stabilniejsze i sztywniejsze, a więc i bardziej wytrzymałe. Z tego względu warto się na nie decydować, jeżeli okna mają dużą powierzchnię. Doskonale prezentują się w budynkach zabytkowych albo stylizowanych na stare.

2. Szprosy wewnątrzszybowe
Szprosy wewnątrzszybowe wyróżniają się tym, że montuje się je wewnątrz pakietu szybowego. Są przytwierdzane do ramki międzyszybowej. Znajdują się w przestrzeni między szybami, dzięki czemu nie utrudniają mycia szklanej powierzchni.

3. Szprosy wiedeńskie
Szprosy tego typu są naklejane na powierzchnię szyby po obu jej stronach.

4. Szprosy nakładane
Szprosy nakładane znajdują zastosowanie jedynie w oknach wykonanych z drewna. Montuje się je na małych zawiasach i zaczepach od zewnętrznej strony okien, dzięki czemu można je szybko i sprawnie zdemontować (np. podczas mycia okien).

Jeżeli zależy Ci na zachowaniu jak najwyższego poziomu energooszczędności okien, nie decyduj się na okna ze szprosami konstrukcyjnymi. Rozwiązanie to sprawia, że współczynnik przenikania ciepła okien jest wyższy, gdyż na obrzeżach pojedynczych szyb umieszczonych pomiędzy szprosami powstają większe mostki termiczne, przez które ucieka ciepło z wnętrz domu.

śr. ocena 0 / głosów 0