Rodzaje pustaków stosowanych w budownictwie

Pustaki są materiałem powszechnie stosowanym w budownictwie, wykorzystuje się je do stawiania ścian zewnętrznych i wewnętrznych budynków. Często pustaki błędnie utożsamiane są ze zwykłymi cegłami – tym, co je jednak odróżnia od cegieł jest mozaika otworów, przebijających pustaki na wylot. „Dziurawa” konstrukcja pustaka sprawia, że z niewielkiej ilości surowca – ceramiki, gipsu lub betonu – możliwe jest stworzenie materiału o dużych rozmiarach i stosunkowo niskiej wadze. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów pustaków, różniących się od siebie pod względem pewnych parametrów.

Rodzaj surowca

Jak zostało nadmienione, pustaki mogą być produkowane z różnorodnych surowców – ceramiki, betonu lub gipsu. To, z jakiego materiału został wykonany pustak, decyduje o jego zastosowaniu: pustaki betonowe są najbardziej wytrzymałe na obciążenia, dlatego wykonuje się z nich nadziemne ściany konstrukcyjne i wypełniające (ich zaletą jest fakt, że możliwe jest murowanie bez wykorzystania zaprawy, co znacznie przyspiesza prace budowlane). Pustaki gipsowe są lekkie, dość wytrzymałe i zapewniają dobrą izolację termiczną, jednak nie są odporne na wilgoć – z tego powodu znajdują zastosowanie przede wszystkim jako materiał na ściany wewnętrzne.  Najbardziej uniwersalnym materiałem jest ceramika – pustaki z niej wykonane charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na obciążenia, odpornością na różne warunki atmosferyczne, dobrą izolacyjnością ciepła i dźwięków. Charakterystyczną odmianą pustaków ceramicznych są pustaki z ceramiki poryzowanej – wytwarza się je z gliny zmieszanej z mączką drzewną lub trocinami. W procesie wypalania  drobiny te spalają się, pozostawiając w pustakach pory powietrza. Taki zabieg sprawia, że gotowy pustak jest jeszcze lżejszy i lepiej izoluje ciepło.

Pustaki szklane

Specyficzną odmianą pustaków są pustaki wykonywane ze szkła. Niegdyś były powszechnie wykorzystywane jako element dekoracyjny, od niedawna zauważalny jest powrót do tego trendu. Pojedynczy pustka złożony jest z dwóch części składanych ze sobą. Ten rodzaj pustaków spełnia przede wszystkich rolę dekoracyjną, charakteryzuje się ciekawą estetyką i różnorodnym wzornictwem, a także dobrymi parametrami izolacyjnymi – zarówno jeśli chodzi o temperaturę, jak i dźwięk,

Szeroki wybór pustaków znajdziemy w ofercie firmy Luskar.