Rodzaje klimatyzatorów domowych

Klimatyzacja kojarzy nam się głównie z biurem i samochodem, tymczasem z powodzeniem może być również stosowana w domu. Ochłodzi nas w czasie upalnego lata i ogrzeje w czasie mroźnej zimy lub sezonu przejściowego, kiedy jest chłodno, ale centralne ogrzewanie jest wyłączone. Nowoczesne klimatyzatory pozwalają na sterowanie pracą urządzenia w taki sposób, by ograniczyć zużycie energii do minimum. Jakie mamy rodzaje klimatyzatorów domowych?

klimatyzatory

Klimatyzatory typu Split oraz Multi

Jak sama nazwa wskazuje, klimatyzatory chłodzą i ogrzewają pojedyncze pomieszczenia. Doskonałym przykładem są klimatyzatory typu Split, które występują w kilku różnych wariantach. Dzięki rozbudowanemu typoszeregowi mogą być montowane w pomieszczeniach o różnej kubaturze. W skład takiego urządzenia wchodzą trzy główne elementy: jednostka wewnętrzna, czyli klimatyzator, jednostka zewnętrzna, czyli agregat chłodniczy oraz sterownik. Sterowniki mogą być przewodowe lub bezprzewodowe. Dzięki takiej konstrukcji odseparowujemy od pomieszczenia silnik sprężarki i wentylator skraplacza, które mogłyby wpływać na komfort akustyczny. Możemy zakupić klimatyzator ścienny, przypodłogowy, uniwersalny lub kasetonowy. Tego ostatniego nie zamontujemy raczej w mieszkaniu, pozostałe z powodzeniem możemy montować w dowolnych pomieszczeniach naszego M. Nowoczesne klimatyzatory posiadają cztery tryby pracy: auto, chłodzenie, grzanie i wentylacja. Możemy sterować kierunkiem wypływu powietrza, regulować siłę nawiewu oraz programować automatyczne włączanie i wyłączanie. Urządzenia mogą obsługiwać kilka pomieszczeń lub być stosowane w dużych pomieszczeniach o nieregularnych kształtach. W takich rozwiązaniach do jednej jednostki zewnętrznej podłączone są wszystkie jednostki wewnętrzne, które posiadają odrębne instalacje chłodnicze – to klimatyzatory typu Multi.

Cechy nowoczesnych klimatyzatorów

Wszystkie nowoczesne urządzenia tego typu muszą zapewniać wysoką jakość powietrza. Klimatyzatory usuwają z powietrza kurz, nieprzyjemny zapach, zarodniki grzybów i bakterie. To nie tylko komfort, ale kwestia zdrowia. Filtry o wysokiej gęstości zatrzymują, a później automatycznie usuwają wszelkie zanieczyszczenia. Innowacyjne wymienniki pozwalają na zwiększanie wydajności klimatyzacji nawet o 30% w porównaniu do urządzeń starego typu. Wydajne grzanie z kolei zapewniają odpowiednio duże sprężarki rotacyjne prądu stałego. Warto zwrócić uwagę na to, czy klimatyzator, który wybieramy do swojego domu, posiada najwyższą klasę efektywności, oznaczaną literą A. Kupując interesujący nas model, zwróćmy uwagę na wydajność, moc elektryczną, pobór prądu oraz dopuszczalny zakres temperatur zewnętrznych. Szeroką ofertę klimatyzatorów do każdego pomieszczenia znajdziemy na przykład w firmie Ekowent z Łodzi.