Rodzaje dźwigów i podnośników stosowanych w budownictwie

Plac budowy to miejsce, w którym spotkać można szereg urządzeń wspomagających pracę człowieka. Im większa inwestycja, tym większe rozmiary różnego rodzaju maszyn budowlanych. Jednym z głównych „aktorów” na placu budowy są dźwigi i podnośniki. Warto przyjrzeć im się z bliska.

dzwigi

Zacznijmy od prawdziwej „wagi ciężkiej”, czyli od żurawi.

Żurawie wieżowe

Ponad 80 ton na odległość 110 metrów. Właśnie tyle może podnieść żuraw wieżowy. Oczywiście mowa tutaj o największych tego typu urządzeniach. Żuraw wieżowy to sprzęt stacjonarny, choć trzeba dodać, że istnieją także wersje przejezdne, poruszające się po specjalnych szynach lub na gąsienicach. Raz postawiony na terenie budowy może pracować na niej przez bardzo długi czas. Dzięki temu koszty montażu i demontażu ogromnej konstrukcji w stosunkowo szybki sposób amortyzują się.

Żurawie samojezdne

Żurawie tego rodzaju nie mogą pochwalić się tak doskonałymi parametrami jak ich wieżowe odpowiedniki. Mobilne żurawie mają jednak szereg zalet. Przede wszystkim są bardziej „zwinne”, więc w efekcie pracują szybciej. Po drugie, mogą poruszać się zarówno po drogach, jak i po całym placu budowy. Po trzecie – nie wymagają montażu. Mogą pracować „od zaraz”.

Czas na urządzenia mniejszego kalibru.

Windy, podesty i podnośniki

Podczas każdej budowy kluczowe jest tempo prac. Czas naprawdę jest przeliczalny na konkretne pieniądze, a wszelkie opóźnienia w harmonogramie mogą przynieść inwestorowi realne straty. Dlatego tak ważne jest zapewnienie płynności dostaw materiału. Nie tylko na sam plac budowy, ale także na konkretne jego odcinki. Do tego zadania służą windy towarowe i osobowe, podesty pomocne między innymi w montażu różnego rodzaju elementów czy wreszcie podnośniki, które są tym dla pracowników współczesnych budów czym dawniej była… drabina. Warto dodać, że o ile żurawie są urządzeniami uniwersalnymi, do w przypadku sprzętów mniejszych rozmiarów zauważalna jest większa specjalizacja. Stąd też urządzenia takie jak windy dekarskie czy wyciągi towarowe.

Na koniec warto wspomnieć o najmniej spektakularnych, lecz niezwykle pożytecznych elementach każdej budowy: rusztowaniach. To dzięki nim pracownicy budowlani mogą bezpiecznie przemieszczać się i wykonywać prace wykończeniowe.

Jeśli na Waszym placu budowy pracują opisane powyżej maszyny albo jeśli jesteście właścicielami tego rodzaju sprzętu, zapoznajcie się z ofertą firmy Henryk Szokalski. Wejdźcie na stronę http://dzwigi.com a zrozumiecie, dlaczego warto zaangażować właśnie tę firmę do współpracy.