Rodzaje drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne, a więc drzwi wejściowe do domu lub mieszkania, dawniej wykonywane były tylko z drewna, podobnie jak pozostałe elementy stolarki. Dziś produkuje się je także z PCV, aluminium, stali ocynkowanej oraz włókna szklanego. Mogą być jednolite lub zdobione, pełne lub przeszklone, o tradycyjnym lub nowoczesnym designie. Przygotowaliśmy opis i porównanie drzwi z różnych materiałów.

drzwi zewnetrzne

Rodzaje drzwi ze względu na materiał

Tradycyjne drzwi drewniane dawniej w Polsce produkowane były głównie z drewna sosnowego i świerkowego ze względu na niską cenę materiału. Dziś sporą popularnością cieszy się dąb, jesion i mahoń, a więc drewno z drzew liściastych, które chętnie wykorzystujemy także do wykańczania wnętrz – dowiadujemy się od firmy DOMBUD z Katowic, która zajmuje się realizacją inwestycji „pod klucz”.

Na rynku znajdziemy także drzwi z płyt HDF wzmacniane blaszanymi elementami. Drzwi z PCV wzmacniane są elementami metalowymi i wypełniane płytami MDF lub szkłem. Izolację i uszczelnienie skrzydeł, które posiadają dwie lub trzy komory, stanowi pianka poliuretanowa. Podobnie ocieplane są drzwi wykonane z paneli aluminiowych lub stalowych, choć często stosuje się w nich także wypełnienie z wełny mineralnej, styropianu lub poliamidu. Ostatni rodzaj to drzwi z włókna szklanego, czyli kompozytu poliestrowo-szklanego. Zaletą tego materiału jest łatwa obróbka, dzięki której można nadać mu dowolną strukturę. Skrzydła drzwiowe mogą być gładkie lub mieć strukturę przypominającą drewno.

Zalety i wady poszczególnych materiałów

Wybierając drzwi zewnętrzne do domu lub mieszkania, powinniśmy się kierować nie tylko estetyką i ceną, ale i właściwościami materiałów, z jakich zostały wykonane. Drzwi drewniane charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz izolacyjnością, jednak są wrażliwe na wilgoć. Jeśli chodzi o drzwi wykonane z PCV, również stanowią one dobrą izolację termiczną, a dodatkowo są dźwiękochłonne. Ich montaż jest łatwy i szybki. Wadą jest to, że jeśli skrzydło zostanie uszkodzone, nie można go w żaden sposób naprawić, ponieważ drzwi wykonywane są z gotowych prefabrykatów łączonych w zakładzie produkcyjnym. Na drzwi metalowe w domu czy mieszkaniu decydujemy się stosunkowo rzadko, chyba że zależy nam na drzwiach antywłamaniowych. Produkuje się je ze stali ocynkowanej, którą można lakierować na dowolny kolor. Drzwi tego typu są w całości wykonane ze stali, dlatego są znacznie cięższe niż pozostałe. Drzwi aluminiowe są podatne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i wgniecenia, za to możemy je ponownie pomalować metodą proszkową. Drzwi z włókna szklanego mają doskonałe parametry izolacji termicznej i akustycznej, są lekkie i nie wymagają konserwacji, jednak ich cena na polskim rynku jest stosunkowo wysoka.