Rodzaje bram garażowych

Bramy garażowe pełnią funkcje nie tylko praktyczne, ale i estetyczne. Producenci proponują kilka rodzajów bram, więc każdy może wybrać odpowiedni model dla siebie. Drzwi garażowe różnią się przede wszystkim budową oraz sposobem otwierania. Na rynku funkcjonują bramy uchylne, segmentowe, rolowane i rozwieralne. Jaka brama garażowa jest najlepsza i jak dobrać ją do swoich potrzeb?

Brama segmentowa

Bramy uchylne i segmentowe

Najpopularniejszym typem bram garażowych są drzwi uchylne. Otwierają się w ten sposób, że dolna ich część wysuwa się na zewnątrz garażu. Z tego powodu najlepiej sprawdzą się na podwórkach, gdzie jest dużo wolnej przestrzeni przed garażem. Jeśli podjazd jest niewielki, nie warto decydować się na ten typ bramy. Równie popularne są bramy segmentowe – producenci, tacy jak BoJeRo ze Świdnicy, oferują modele górne i boczne. W trakcie otwierania nie zajmują przestrzeni przed garażem, więc są dobrym rozwiązaniem na małych podwórkach. Bramy segmentowe sprawdzą się także idealnie w garażach, które wychodzą bezpośrednio na ulicę. Wyróżniają się one również dużo większą szczelnością niż bramy uchylne, dlatego warto je montować w garażach ogrzewanych. Drzwi segmentowe mogą być też stosowane w otworach z łukowym nadprożem.

Bramy rolowane i rozwieralne

Bramy rolowane są inaczej znane, jako żaluzjowe, gdyż ich działanie jest zbliżone do rolet okiennych. Dzięki temu drzwi rolowane zajmują najmniej miejsca spośród wszystkich modeli. Są również bardzo wygodne w eksploatacji, ale nie wszyscy producenci mają je w swojej ofercie. Jeśli jednak już występują, to kupuje się je w pakiecie z napędem elektrycznym. Bramy rozwieralne, czyli otwierane na boki, to najstarszy typ drzwi, który na rynku pojawia się coraz rzadziej. Można je kupić na zamówienie w warsztacie rzemieślniczym. Sprawdzą się one jedynie na dużych podjazdach i nie zawsze można zamontować do nich napęd elektryczny.

Kryteria wyboru bram garażowych

Na rynku występuje wiele rodzajów bram garażowych, dlatego ciężko jest wybrać odpowiedni model. Dla klientów obecnie najważniejsza jest niezawodność, energooszczędność, estetyka i dobry serwis. Coraz częściej wybierane są droższe, ale ocieplone bramy garażowe, które pozwalają na wygenerowanie oszczędności na kosztach ogrzewania. Istotnym kryterium w wyborze drzwi garażowych jest także estetyka. Brama staje się ważnym elementem elewacji, który często podkreśla, a czasami nadaje budynkowi charakter. Z tego powodu tak duże znaczenie ma różnorodność wzorów, kolorów i dekorów. Klienci zwracają też uwagę na niezawodność i bezpieczeństwo. Warto więc mieć świadomość, że bezpieczna brama powinna być co pewien czas poddawana przeglądowi. Fachowy przegląd zapewni jednak tylko producent o ugruntowanej renomie, posiadający odpowiednią sieć serwisową.

śr. ocena 0 / głosów 0