Remont mieszkania. Samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów?

Remont mieszkania, a także prace wykończeniowe domu zazwyczaj zleca się profesjonalnym firmom. Samodzielne wykonanie wszystkich czynności często jest trudne ze względu na brak wiedzy, sprzętu i czasu. Jednak dla wielu osób wybór między tymi dwoma opcjami jest trudny, dlatego warto poznać wady i zalety obu tych rozwiązań. Które więc wybrać?

remont mieszkania

Kiedy samodzielnie przeprowadzić remont mieszkania?

Samodzielne wykonanie remontu jest możliwe w niektórych sytuacjach. Dlatego warto najpierw ustalić, jaki jest zakres prac do wykonania. Planujesz wyłącznie odświeżenie mieszkania, na przykład przez malowanie lub położenie nowych tapet? Jeśli dysponujesz odpowiednią ilością czasu i zdolnościami manualnymi, możesz taki remont mieszkania przeprowadzić samodzielnie. 

Jeśli jednak w grę wchodzą bardziej skomplikowane prace na przykład wyburzenie ściany działowej lub czynności związane z instalacją wodno-kanalizacyjną bądź elektryczną, wówczas samodzielne ich wykonanie może być nie tylko trudne, ale również ryzykowne. Niewprawiona osoba może popełnić błędy, których naprawa będzie się wiązała z bardzo wysokimi kosztami.

Zalety wynajęcia ekipy remontowej

Wynajęcie ekipy remontowej wielu osobom kojarzy się z ogromnymi wydatkami. Faktycznie robocizna kosztuje, jednak wybór tego rozwiązania niesie za sobą wiele zalet takich jak: 

  • szybkość wykonania remontu,
  • dokładność przeprowadzonych prac,
  • oszczędność materiału, dzięki stosowaniu odpowiednich narzędzi.

Kiedy wynająć specjalistów do remontu mieszkania?

Warto wynająć specjalistów takich jak Art-Co wtedy, kiedy zakres prac remontowych jest na tyle duży, że samodzielne ich wykonanie przez osobę prywatną jest bardzo czasochłonne. Zazwyczaj profesjonalne ekipy są w stanie wszelkie czynności wykonać w ciągu kilku dni. W przypadku bardzo dużych zmian, obejmujących na przykład wyburzanie ścian lub różnego rodzaju instalacji, zajmuje maksymalnie 2-3 tygodnie. 

W tak krótkim czasie osoba prywatna nie jest w stanie przeprowadzić wszystkich prac ze względu na brak wiedzy, czasu i doświadczenia. Dodatkowo specjaliści wszystkie czynności wykonują znacznie szybciej i dokładniej niż osoba, która nie ma do czynienia na co dzień z branżą remontowo-budowlaną. 

Dodatkowo prace takie jak układanie podłóg czy kafelkowanie warto zlecić profesjonalistom, ponieważ nawet niewielki popełniony przez ciebie błąd może spowodować, że efekt końcowy będzie niezadowalający. Np. ułożysz płytki lub podłogę krzywo, lub zmarnujesz materiał, nie mając odpowiednich narzędzi do docinania.

śr. ocena 0 / głosów 0