Rekuperacja: czy się opłaca? Zalety i wady wentylacji z odzyskiem ciepła

Systemy wentylacji mechanicznej stały się już właściwie standardem i stosuje się je w dużej części nowo budowanych domów i budynków użytkowych. Jest ona nie tylko bardziej efektywna i odporna na zakłócenia związane z silnym wiatrem czy upałami obniżającymi skuteczność wentylacji grawitacyjnej, ale także oferuje wiele dodatkowych możliwości związanych z oszczędnością energii cieplnej dzięki montażowi rekuperatora.

rekuperator wentylacja z odzyskaniem ciepla

Jak działa rekuperacja i co daje?

Wentylacja mechaniczna to system, w którym świeże powietrze jest zasysane do budynku specjalną czerpnią, a następnie rozprowadzane po pomieszczeniach. Zużyte powietrze jest natomiast wyprowadzane na zewnątrz przez wyrzutnię. Do pracy takiej instalacji niezbędne będzie wykorzystanie wentylatorów wymuszających przepływ powietrza. Praca wentylacji wiąże się jednak ze stratami energii. Wynikają one z tego, że powietrze nawiewane do pomieszczeń musi być – w zależności od pory roku – ochłodzone lub ogrzane, co wymaga zużycia pewnej ilości prądu albo opału. Sposobem na ograniczenie związanych z tym kosztów jest skorzystanie z odzysku ciepła przez zamontowanie urządzenia nazywanego rekuperatorem, które strumień powietrza nawiewanego może ogrzać lub w razie potrzeby ochłodzić. Dodatkową opcją związaną z tym procesem jest również efektywna filtracja. Rekuperatory w Krakowie, Poznaniu lub Warszawie będą się więc przyczyniać do redukcji zagrożeń związanych ze smogiem.

Jakie są korzyści ze stosowania rekuperacji?

Podstawową zaletą rekuperacji jest oszczędność na kosztach ogrzewania. W zależności od sytuacji instalacja tego typu jest w stanie ograniczyć zużycie energii o kilkanaście do kilkudziesięciu procent. Ważna będzie również możliwość oczyszczania powietrza – dzięki odpowiednim filtrom z powietrza można usunąć alergeny, ale też będące przyczyną wielu dolegliwości pyły zawieszone. Rekuperacja ma jednak również pewne wady – jej montaż wiąże się ze sporym wydatkiem, a uzyskiwane korzyści rozkładają się na dość długi okres. Jej funkcjonowanie wymaga ponadto ponoszenia opłat za zużywaną energię elektryczną oraz zakup i wymianę filtrów. Pewne niedogodności wiążą się również z samym funkcjonowaniem wentylacji mechanicznej – będzie to konieczność rozprowadzenia kanałów powietrznych oraz zastosowania zabezpieczeń przed emisją hałasu. Rekuperatory pozwalające na efektywny odzysk ciepłą i sprawną filtrację można znaleźć w ofercie firmy G7PRO, specjalizującej się w sprzedaży, montażu i serwisowaniu systemów klimatyzacyjnych, systemów grzewczych, rekuperatorów oraz oczyszczaczy powietrza.

śr. ocena 5 / głosów 3