Prąd w mieszkaniu. Charakterystyka instalacji elektrycznej

W dzisiejszych czasach bardzo trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez dostępu do prądu. Instalacje elektryczne, obecne w każdym domu, mieszkaniu czy budynku użytkowym, zapewniają funkcjonowanie nie tylko urządzeniom zewnętrznym, ale również niektórym z pozostałych instalacji wewnątrz obiektu, np. instalacji wentylacyjnej, klimatyzacyjnej lub grzewczej.

instalacje elektryczne

Jak zbudowana jest instalacja elektryczna?

Konstrukcja każdej instalacji elektrycznej u indywidualnego odbiorcy, nazywana również siecią niskiego napięcia, może być różna w zależności od funkcjonalności danego budynku. Wyróżnić możemy jednak kilka elementów, które zawsze wchodzą w jej skład.

Obwód elektryczny

Jest to zespół elementów, tworzących zamknięty układ dla przepływu prądu elektrycznego. Wśród elementów tych znajdują się przewody elektryczne, źródła prądowe, gniazdka elektryczne oraz łączniki – szeroki wybór tych elementów znajdziemy w ofercie firmy Supervolt. W skład obwodu elektrycznego wchodzą również odbiorniki, czyli urządzenia podłączone do sieci – oświetlenie, wyposażenie domu oraz elementy pozostałych instalacji. Optymalnym rozwiązaniem jest skonstruowanie oddzielnych obwodów dla każdego pomieszczenia i szczególnie istotnych urządzeń, montowanych na stałe, takich jak pralka czy lodówka. Brak tego zróżnicowania – np. wykonanie jednego obwodu dla całego piętra – będzie sprawiał, że awaria jednego elementu w danym pomieszczeniu spowoduje odcięcie prądu na całej kondygnacji. Warto przed zaprojektowaniem obwodu zaplanować umeblowanie mieszkania – dzięki temu łatwiej będzie rozmieścić gniazdka i łączniki w najbardziej dogodnych miejscach.

Rozdzielnica elektryczna

Nazywana potocznie tablicą rozdzielczą, jest urządzeniem, w którym zbiegają się wszystkie obwody elektryczne budynku. Zbudowana jest z elementów sterowniczych (np. styczniki i przekaźniki), ochronnych (np. bezpiecznik elektryczny, wyłącznik instalacyjny), regulacyjnych (np. sterownik PLC) oraz pomiarowych (np. licznik energii). Rozdzielnica powinna znajdować się w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, najlepiej przy wejściu do budynku lub mieszkania, zaś znajdujące się w nie urządzenia powinny być dobrze opisane – dzięki temu możliwe będzie łatwe i szybkie wyłączenie obwodów w razie konieczności.