Poszerzanie kominów – co warto wiedzieć?

O komin trzeba dbać. Jest szczególnie istotnym elementem każdego domu, a codziennie działają na niego szkodliwe spaliny i zmienne warunki pogodowe. Nie pozostaje to bez znaczenia dla jego stanu. Jeżeli nie chcemy, aby nasz komin uległ całkowitemu zniszczeniu, a w domu zamiast przyjemnie i ciepło – zrobiło się zimno i nieprzytulnie, należy znaleźć firmę zajmującą się poszerzaniem kominów.

komon

Kiedy przeprowadzić frezowanie kominów?

Poszerzanie kominów nazywane jest również frezowaniem kominów. Zanim wyjaśnijmy, na czym dokładnie to polega, zastanówmy się, kiedy zgłosić się do specjalistów? Objawy wskazujące na to, że komin nie funkcjonuje prawidłowo, są jasne i czytelne:

  • Słaby ciąg komina – słabsza cyrkulacja powietrza i poczucie, że komin mniej „ciągnie”,
  • Częste zabrudzenia mimo regularnego czyszczenia komina,
  • Buchanie dymu i ognia przy otwieraniu drzwiczek zasypowych,
  • Przedostawanie się dymu do pomieszczeń – uważaj, to już zagrożenie dla zdrowia i życia!
  • Nieszczelne przewody, przez co na ścianach komina osadzają się wykwity.

Na czym polega poszerzanie kominów?

Frezowanie kominów polega na usunięciu osadzonej w jego wnętrzu sadzy. Stosuje się w tym celu tzw. frez kominowy. Jak to wygląda? Frez kominowy instaluje się na wylocie komina, aby następnie opuścić głowicę frezującą do przewodu. Tam głowica wykonuje ruch obrotowy, ścierając przewód i poszerzając jego średnicę. W trakcie pracy powstaje duża ilość pyłu, który odprowadza się za pomocą zamontowanej rury. Kiedy frezowanie zostanie zakończone, instaluje się odpowiedni wkład. Cały proces trwa od godziny do dwóch.

Samodzielne frezowanie nie jest możliwe, ponieważ wymagane są odpowiednie urządzenia, doświadczenie i duża wiedza. Indywidualne działania są również niezgodne z prawem – komentuje nasz ekspert z firmy Komino we Wrocławiu. Wedle Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji: „Użytkownik lokalu korzystający z przewodów i kanałów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych może powierzać naprawę i konserwację tych urządzeń wyłącznie osobom posiadającym świadectwa kwalifikacyjne określone w odrębnych przepisach”. Złamanie tego przepisu wiąże się z karą grzywny.

Zalety frezowania kominów

Korzyści z frezowania kominów są niepodważalne:

  • Efektywniejsza praca komina, dzięki większej średnicy przewodu kominowego,
  • Czysty, bezpieczny dla zdrowia domowników komin,
  • Zwiększenie żywotności komina – po frezowaniu może działać kolejne kilka lat,
  • Możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń grzewczych,
  • Metoda nieinwazyjna, bez wiercenia i burzenia ścian.
śr. ocena 5 / głosów 1