Pompa głębinowa z falownikiem zamiast hydroforu – czy to dobry pomysł?

Posiadanie własnej studni to doskonały sposób na oszczędności. Darmowa woda zasili nie tylko gospodarstwo domowe, ale znacznie ułatwi także prace pielęgnacyjne w ogrodzie. Aby jednak korzystanie ze studni było efektywne, a przede wszystkim wygodne, należy wyposażyć ją w pompę głębinową. Najczęściej podłącza się ją do hydroforu, choć coraz popularniejszym rozwiązaniem są także pompy z falownikiem. Podpowiadamy, czy pompa głębinowa z falownikiem zamiast hydroforu to dobry pomysł.

Pompa głębinowa

Pompa głębinowa to nowoczesne urządzenie przeznaczone do wydobywania czystej wody z dużych głębokości. O jej najważniejsze cechy zapytaliśmy dystrybutora i producenta pomp.

Pompy głębinowe wykorzystywane są w różnych systemach nawadniających, a ich liczne zalety sprawiają, że mają zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w zakładach przemysłowych czy gospodarstwach rolnych. Stosuje się je najczęściej do studni, których głębokość przekracza 8 metrów, a także do zbiorników wodnych. Ich najważniejszą cechą jest możliwość wytwarzania dużego ciśnienia, dlatego też z powodzeniem można je wykorzystać do zaopatrywania w wodę systemów hydroforowych, nawadniających i wodociągowych, a nawet do wydobywania wód mineralnych czy termalnych, twierdzi przedstawiciel firmy Dambat.

Do niedawna pompy głębinowe pracowały głównie z hydroforem. Rozwój techniki sprawił jednak, że coraz częściej stosuje się nowocześniejsze urządzenie, jakim jest falownik. 

Falownik – co to takiego?

Falownik nazywany inaczej przemiennikiem częstotliwości lub przetwornicą częstotliwości CPS to urządzenie elektroniczne o dużej sprawności i niskiej awaryjności. Charakteryzują go niewielkie rozmiary, a jednocześnie doskonałe działanie przekładające się na prawidłowe funkcjonowanie nowoczesnych instalacji. Jego najważniejszym zadaniem jest utrzymywanie stałego ciśnienia, niezależnie od zapotrzebowania na wodę. Jako że może sterować zarówno jedną, jak i wieloma pompami, można go bez problemu dostosować do potrzeb instalacji i sprawić, ze będzie ona w pełni efektywna. Wpływa to nie tylko na większą wydajność instalacji i jej niezawodność, ale pozwala także zaoszczędzić energię elektryczną. Dzięki falownikowi obsługa pompy jest znacznie wygodniejsza i w pełni automatyczna.

Dlaczego warto zdecydować się na pompę z falownikiem?

Największą zaletą falownika, która sprawia, że jest on lepszym rozwiązaniem od hydroforu jest fakt, że znacznie usprawnia on działanie instalacji, a także pozwala zaoszczędzić miejsce. Zbiorniki hydroforowe wymagają dużej powierzchni, podczas gdy falowniki to niewielkie urządzenia. Ponadto gwarantują one stałe ciśnienie niezależnie od poboru wody. Z kolei brak skoków ciśnienia to dłuższa żywotność pompy i instalacji wynikająca z braku tzw. uderzenia hydraulicznego. Zastosowanie falownika to ochrona przed przeciążeniem, niskim i wysokim napięciem, zanikiem i asymetrią fazy, a także przed suchobiegiem. Wszystko to wpływa na większą sprawność pompy oraz zapobiega jej awariom i zatarciu. Ważną informacją w przypadku falownika są także aspekty finansowe – jego zastosowanie przyczynia się do redukcji zużycia energii elektrycznej, co pozwala obniżyć koszty eksploatacji pompy nawet o 40%. 

Stosując falownik nie trzeba się także obawiać montażu, ponieważ jest on szybki i wygodny. Instalacja ścienna, montaż na rurociągu tłocznym, lub bezpośrednio na pompie zwiększają wygodę użytkownika i powodują, ze może on dostosować urządzenie do swoich potrzeb. Również obsługa nie przysparza żadnych problemów. Większość falowników od sprawdzonych producentów posiada czytelną instrukcję w języku polskim, a także daje dodatkowe możliwości, jak chociażby automatyczny restart czy rejestr alarmów, który informuje o aktualnych zagrożeniach.

Choć falowniki są kompatybilne z większością pomp, trzeba jednak pamiętać o tym, że współdziałają one z pompami o różnej mocy, dlatego też przed zakupem warto dokładnie sprawdzić parametry urządzenia.

Gdzie sprawdzi się falownik?

Falownik ma wszechstronne zastosowanie zarówno w małych, jak i dużych instalacjach wodnych. Dzięki swoim licznym zaletom będzie doskonałym wyborem w licznych, profesjonalnych instalacjach wodociągowych. Stosuje się go w gospodarstwach domowych, gospodarstwach wiejskich, ogrodnictwie, deszczowniach, budownictwie, wodociągach, a także przemyśle. Sprawdzi się przy zaopatrywaniu w wodę domów jednorodzinnych, będzie również dobrym wyborem w przypadku instalacji przemysłowych, których działanie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie maszyn. Służy także do nawadniania pól uprawnych i ogrodów, a także jest wykorzystywany w instalacjach mających na celu obniżenie wód gruntowych. 

Podsumowując, pompa głębinowa z falownikiem zamiast hydroforu będzie doskonałym rozwiązaniem w nowoczesnych instalacjach wodociągowych. Pozwoli nie tylko zwiększyć komfort użytkowania, ale przełoży się także na sprawność instalacji i sprawi, że jej użytkowanie będzie tańsze.

śr. ocena 0 / głosów 0