Pompa ciepła: jak to działa?

Wielu właścicieli domów zastanawia się nad odpowiednim źródłem ciepła. Odpowiednim, tzn. pozwalającym na skuteczne ogrzewanie budynku przy rzecz jasna jak najmniejszych kosztach. Aby inwestycja się zwróciła, a jednocześnie można było cieszyć się dobrze ocieplonym wnętrzem, najlepiej jest zainwestować w pompę ciepła.

pompa-ciepla

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem służącym do ogrzewania domu i wody. Z wyglądu i działania może być przyrównana do lodówki, jednak jej działanie jest odwrotnością pracy tego sprzętu. Zadaniem pomp jest bowiem dostarczanie ciepła.

W jaki sposób działa pompa ciepła?

Nazwa pompy ciepła jest kluczem jej działania. Pompy ciepła bowiem przepompowują ciepło ze źródła, którym jest grunt czy woda podziemna (tzw. obszary o niskiej temperaturze) do instalacji ogrzewania cieplnego – wyjaśnia nasz ekspert z firmy Klima-Premium.

Jest to tzw. górne źródło ciepła, a największym atutem prezentowanych urządzeń jest wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Ciepło można pobierać nie tylko z gruntu i wody podziemnej, ale również z powietrza, jeśli zastosujemy do tego wentylator.

Zalety pompy ciepła

Jak powyżej wspomniano, największym atutem pomp ciepła jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii, dostarczając więcej ciepła, niż pobierając energii. Dzięki temu można w szybkim czasie zauważyć spore oszczędności, które będą zwrotem inwestycji. Drugim plusem pomp ciepła jest stabilna moc grzewcza, niezależnie od panujących na zewnątrz temperatur. Ponadto należy wspomnieć o inteligentnym systemie sterowania z możliwością automatycznej regulacji temperatury, prostym montażu oraz o trybie cichej pracy, dla osób ceniących sobie komfortowe użytkowanie tego rodzaju sprzętów. Wielu ludzi ceni sobie również czystość i trwałość pomp. Jeśli zatem chcesz cieszyć się ciepłym i przyjemnym domem, pomyśl nad pompą ciepła, z którą bliżej zapoznasz się w firmie Klima-Premium.