Podstawowe rodzaje kotłów na paliwo stałe

Jeśli planujesz budowę nowego domu lub modernizację systemu grzewczego w istniejącym już budynku, przed tobą kilka trudnych decyzji. Na początek musisz zastanowić się nad wyborem materiału opałowego, którego spalanie będzie źródłem energii dla całej instalacji. Dopiero wtedy będziesz mógł przystąpić do poszukiwań odpowiedniego kotła CO. Czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje kotłów na paliwa stałe?

tanie ciepło w swoim domu

Paliwa stałe – najpopularniejszy materiał opałowy

W Polsce paliwa stałe są najczęściej wykorzystywanym materiałem grzewczym. Oprócz tradycyjnego węgla, coraz częściej sięgamy jednak po alternatywne paliwa, które mogą pochwalić się lepszą kalorycznością i mniejszą ilością emisji szkodliwych spalin.

Niestety, decyzja o zmianie materiału opałowego zazwyczaj pociąga za sobą konieczność modernizacji instalacji grzewczej, a przynajmniej wymiany kotła. Toteż w najlepszej sytuacji są osoby, które dopiero budują nowy dom i mogą od podstaw zaplanować cały system CO. W przypadku istniejących już instalacji, przez wprowadzeniem nowego paliwa należy upewnić się, że może być ono spalane w starym kotle, czy trzeba będzie go wymienić.

Rodzaje kotłów na paliwa stałe

Podstawowa klasyfikacja kotłów na paliwa stałe zbudowana jest w oparciu o rodzaj spalanego materiału. Jeszcze 15 lat temu bezwzględnym liderem w branży instalacji grzewczych były kotły węglowe z systemem górnego spalania.

Wspomniane kotły, opalane węglem zasypywanym na warstwę żaru, niestety nie dają możliwości sterowania intensywnością spalania i ilością ciepła, jakie przekazywane jest do pomieszczeń. Konieczność uzupełniania paliwa co kilka godzin oraz niewielka sprawność, prowadząca do wzrostu kosztów eksploatacyjnych, to najważniejsze powody, dla których zaczęto poszukiwać alternatywnych sposobów ogrzewania.

Nieco bardziej oszczędne okazują się kotły węglowe dolnego spalania, które dodatkowo w pewnym zakresie pozwalają regulować proces. Choć ich obsługa jest łatwiejsza i mniej kłopotliwa, również w tym przypadku konieczne jest uzupełnianie paliwa przynajmniej raz na dobę. Innym ważnym problemem, towarzyszącym ogrzewaniu domu węglem, jest bardzo duża emisja dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz uciążliwych pyłów.

Rozwiązaniem ze wszech miar wygodniejszym, tańszym i bardziej przyjaznym środowisku jest ogrzewanie domu z wykorzystaniem ekogroszku lub biomasy. Do spalania tych materiałów stosuje się specjale kotły z zasobnikami na opał i podajnikami.

Kotły na pellet i ekogroszek dostępne w sklepie 499.pl należą do najbardziej zautomatyzowanych urządzeń grzewczych. Ekologiczne paliwo uzupełnia się w zasobniku zaledwie raz na kilka dni – w zależności od pojemności zbiornika i bieżącego zapotrzebowania na energię. Następnie opał podawany jest automatycznie na palenisko za pośrednictwem ślimaka.

Ekologiczne kotły na biomasę lub ekogroszek zazwyczaj posiadają palnik dedykowany do konkretnego paliwa i wspomagane są regulowanym systemem dopływu powietrza, dzięki czemu użytkownik ma możliwość łatwej zmiany mocy kotła i dostosowania jej do aktualnych potrzeb.

Montaż kotła z podajnikiem w domowej instalacji centralnego ogrzewania jest doskonałym sposobem na obniżenie kosztów opału, zmniejszenie koniecznego nakładu pracy do obsługi kotłowni i ochronę środowiska.

śr. ocena 5 / głosów 1