Plan zagospodarowania a kolor dachu. Na co należy uważać?

Rodzaj dachu, który zostanie wykonany na budynku, ma duże znaczenie zarówno dla wyglądu całego obiektu, jak i jego funkcjonalności. Odpowiednio dobrane pokrycie dachowe może podkreślić zalety bryły budynku oraz poprawić jego estetykę. Przy jego wyborze warto jednak pamiętać o sprawdzeniu, czy konstrukcja oraz planowany do wykorzystania materiał spełni wymogi planu zagospodarowania lub warunków zabudowy.

Dachówka ceramiczna na dachu spadzistym

Jakie parametry dachu mogą być narzucone inwestorowi?

Podstawowe parametry dachu są określone nie tylko w przygotowanym przez architekta projekcie, ale także w dokumentach, na bazie których można rozpocząć staranie o uzyskanie niezbędnego pozwolenia lub dokonać zgłoszenia – warunków zabudowy albo zapisów planu zagospodarowania przestrzennego. Do kluczowych cech każdego dachu, które mogą być narzucone zamierzającemu wznieść budynek mieszkalny lub użytkowy, należą jego konstrukcja i kształt, w tym choćby nachylenie połaci oraz typ materiału, w tym jego rodzaj i kolor. W niektórych miejscach będzie więc niezbędne zastosowanie pokrycia na dachy spadziste takiego jak dachówka ceramiczna, w innych regulacje mogą okazać się bardziej liberalne i dopuszczać dowolną geometrię oraz typ pokryć lub kilka różnych wariantów np. dachówkę ceramiczną, cementową i blachodachówkę.

Jakie znaczenie mają wymogi dotyczące koloru dachu i co wiąże się z ich nieuwzględnieniem?

Kolor dachu jest z reguły określany w planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy z uwagi na istniejącą już na konkretnym obszarze zabudowę. Mogą to być np. zlokalizowane w sąsiedztwie budynki zabytkowe, cały układ urbanistyczny lub względy związane z walorami krajobrazowymi okolicy. Często typ pokrycia jest związany z regionalnymi tradycjami budowlanymi i np. zwyczajem używania gontu. W polskich warunkach jest to na ogół wymóg użycia dachówki ceramicznej w naturalnym czerwonym kolorze lub jego odmianach. W przypadku, gdyby inwestor zignorował istniejące zalecenia, może otrzymać nakaz doprowadzenia budynku do stanu zgodnego z uchwalonym przez radnych planem lub wydanymi warunkami zabudowy. Ze względu na związane z tym koszty warto zawczasu dokładnie sprawdzić istniejące w tej mierze możliwości i dopasować do nich zarówno rodzaj, jak i barwę pokrycia. Nawet jeśli jest ono dość kosztowne, to jednorazowe ułożenie będzie o wiele tańsze niż późniejszy demontaż i wymiana. Szeroki wybór materiałów do wykonywania dachów można znaleźć w hurtowni pokryć dachowych AMBIT. W ofercie znajdują się pokrycia na dachy spadziste i płaskie oraz stolarka budowlana i osłony okienne.

śr. ocena 0 / głosów 0