Pewny grunt pod nogami. Zalety ogrzewania podłogowego

Postęp technologiczny sprawia, że na rynku znajdujemy coraz więcej innowacyjnych systemów ogrzewania pomieszczeń. Za dobry przykład służą systemy ogrzewania podłogowego, stanowiące praktyczny sposób regulacji temperatury w mieszkaniu bądź domu.

ogrzewanie podlogowe

Typowe ogrzewanie podłogowe działa w oparciu o maty grzejne i regulatory, zamontowane pod powierzchnią posadzki, płytek, bądź między warstwami betonu. Do alternatywnych technologii należą również systemy wodne, rozprowadzające podgrzaną wodę przy pomocy specjalnych instalacji rur. Niezależnie od sposobu konstrukcji, ogrzewanie podłogowe gwarantuje szereg licznych zalet.

Dobry rozkład temperatury w pomieszczeniach

W ogrzewaniu podłogowym ciepło rozprowadzane jest od podłoża. Tym samym uczucie ciepła jest większe na poziomie stóp, niż głowy. Taki zabieg wpływa na wzrost temperatury odczuwalnej przez domowników, co pozwala na nagrzewanie pomieszczeń do niższych temperatur – średnio o 2°C mniej, niż w przypadku grzejników tradycyjnych. Dzięki temu, oszczędzamy na energii cieplnej – komentuje ekspert poznańskiej firmy INSIDE, zajmującej się projektowaniem i wykonawstwem instalacji grzewczych oraz sanitarnych.

Przyjemność… z chodzenia

Fakt, iż podłoga jest ogrzewana, wcale nie oznacza, że jest gorąca. Wręcz przeciwnie – ogrzewanie podłogowe to typ ogrzewania niskotemperaturowego. Powierzchnie grzewcze są ciepłe, ale ich temperatura w żadnym stopniu nie przekracza temperatury skóry człowieka. Bliżej jej raczej do temperatury powietrza. Po ogrzewanej podłodze można stąpać boso, co działa pozytywnie na nasze stopy – koryguje płaskostopie, odpręża i zapobiega bólom pleców – informuje specjalista INSIDE.

Oszczędność miejsca

Nie chcesz marnować miejsca na wielkie urządzenia grzejące? W takim wypadku ogrzewanie podłogowe jest najlepszym, w co możesz zainwestować. Jak już zdążyliśmy wspomnieć, wszelkie instalacje ogrzewcze znajdują się pod posadzką, nie zajmując obszaru wewnątrz pomieszczeń. Tym samym zyskujemy cenną przestrzeń, którą możemy zaaranżować według własnych upodobań.

Równomierne oddawanie ciepła

Specyficzna konstrukcja ogrzewania podłogowego sprawia, że ciepło jest oddawane równomiernie w każdy zakątek pomieszczenia, a nie tylko tam, gdzie znajduje się grzejnik. Jeśli szukamy dodatkowych oszczędności, możemy pokusić się o podłączenie obwodu ogrzewania do nowoczesnego źródła ciepła, np. pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego – radzi na koniec przedstawiciel firmy INSIDE.

Zdrowie

Na temat ogrzewania podłogowego krąży wiele mitów, np. że jest niezalecane jeśli wśród domowników są alergicy. Doradca techniczny z firmy INSIDE rozwiewa nasze wątpliwości: W przypadku ogrzewania podłogowego temperatura posadzki jest dużo niższa niż w przypadku grzejników, stąd cyrkulacja drobin kurzu w powietrzu przy ogrzewaniu grzejnikowym jest znacznie większa. Poza tym ze względu na ograniczony dostęp do elementów grzejnika, trudniej zachować czystość w jego wnętrzu. Tym samym w trakcie pracy przy podwyższonej temperaturze kurz jest wynoszony z jego wnętrza na pomieszczenie. Złe doświadczenia przy stosowaniu ogrzewania podłogowego wynikają głównie z oszczędności przy wyborze automatyki sterującej. Przy zastosowaniu automatyki pogodowej i mieszacza za urządzeniem grzewczym, temperatura posadzki przez większość sezonu grzewczego jest wyższa od temperatury pomieszczenia zaledwie o kilka stopni. Ogrzewanie podłogowe sterowane stałotemperaturowo sprawdza się głównie w pomieszczeniach typu kuchnie, łazienki, ale obniża komfort użytkowania w pomieszczeniach mieszkalnych. Z tego właśnie powodu Inwestorzy decydujący się na ogrzewanie podłogowe w całym domu powinni wybrać urządzenie grzewcze sterowane automatyką pogodową, a na pewno będą bardzo zadowoleni z wyboru rodzaju ogrzewania.