Jak oszczędzać na gazie płynnym?

Wśród ekologicznych sposobów na ogrzewanie domu jednym z najwygodniejszych rozwiązań jest ogrzewanie gazem płynnym. Instalacje tego typu mogą być w pełni bezobsługowe, a do tego ekologiczne. Dla tych, którzy korzystają z takiej instalacji, przygotowaliśmy zestaw praktycznych porad związanych z ekonomicznym ogrzewaniem ze zbiornika LPG. Sprawdź 7 porad jak oszczędzić na kosztach ogrzewania.

Gaz płynny wykorzystywany w milionach polskich domów do gotowania jest też świetnym źródłem ogrzewania domu. Czyste spalanie i bezobsługowe działanie instalacji zbiornikowych na gaz płynny czynią to rozwiązanie atrakcyjną propozycją dla osób ceniących swój czas i wygodę. Czy jest to także dobre rozwiązanie dla oszczędnych?

Ogrzewanie domu gazem płynnym – koszty

Chociaż jednym z najtańszych źródeł energii do ogrzewania jest węgiel, to warto jednak pamiętać, że jego spalanie powoduje duże zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy. Ponadto coraz więcej gmin w Polsce zakazuje wykorzystania pieców węglowych w nowych instalacjach z uwagi na ich wpływ na jakość powietrza. Z kolei energia elektryczna jest znacznie droższym źródłem energii od LPG. Nawet korzystanie z pompy ciepła – przy uwzględnieniu kosztów zakupu pompy i jej instalacji – nie jest tak tania jak instalacja na gaz płynny. Ponadto pompa nie będzie działać, gdy temperatura spadnie poniżej -10oC. Zbliżone koszty ogrzewania do LPG ma olej opałowy, ale do korzystania z tego rozwiązania konieczne jest osobne pomieszczenie w domu na zbiornik.

Przy opalaniu gazem płynnym w porównaniu do palenia węglem znikają obowiązki związane z obsługą pieca, z wynoszeniem popiołu i innych odpadów spalania. Nie potrzebujesz też specjalnego pomieszczenia w domu do magazynowania paliwa. Warto pamiętać również, że ogrzewając dom ze zbiornika z gazem płynnym, możesz wykorzystać to źródło energii także do gotowania i podgrzewania wody.

Jak oszczędzać energię, ogrzewając dom gazem płynnym?

Każda forma ogrzewania domu generuje koszty. W zależności od wyboru określonej metody można wybrać odmienne sposoby na obniżenie wydatków związanych z eksploatacją określonego źródła energii. Jeśli wybrałeś ogrzewanie domu gazem płynnym, powinieneś wziąć pod uwagę poniższe wskazówki przygotowane przez specjalistów z firmy AmeriGas.

  • Niewychładzanie budynku

Najlepiej starać się utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu. Nie należy ochładzać budynku do bardzo niskich temperatur, ponieważ ogrzewanie pomieszczeń od zera będzie wymagało zużycia większej ilości energii niż pozostawienie tej samej, nawet niewysokiej temperatury.

  • Izolacja, uszczelnienie i ocieplenie

Pamiętaj, że odpowiednio zaizolowany system orurowania najefektywniej transportuje ciepło. Dodatkowo trzeba zapobiegać dostawaniu się zimnego powietrza do wnętrza budynku, zalecane jest więc uszczelnienie okien specjalną pianką lub gumą. Duże oszczędności zauważysz także, gdy zdecydujesz się ocieplić budynek.

  • Dobór temperatury

Odpowiednia temperatura pomieszczeń jest sprawą indywidualną. Jednak najczęściej komfortowa temperatura dla pokoju dziennego to 22 stopnie, dla łazienki – 24, natomiast w sypialni wystarczające jest 18 stopni.

  • Przełączniki cieplne

Nowoczesne systemy ogrzewania powinny być wyposażone w przełączniki. Takie urządzenia instalowane do każdego kaloryfera pozwolą na kontrolowanie temperatury w sposób automatyczny. Warto pamiętać, że tego typu urządzenia muszą być montowane przez wykwalifikowanego instalatora.

  • Krótkie wietrzenie

Co jakiś czas należy przewietrzyć dom. Aby efektywnie wywietrzyć mieszkanie z jak najmniejszą stratą energii, należy zdecydować się na krótkie, ale intensywne, maksymalnie kilkuminutowe wietrzenie. Otwórz okna na oścież tak, by powietrze mogło napłynąć też do innych pokojów. Na ten czas należy zmniejszyć ogrzewanie w pomieszczeniu do minimum.

  • Odpowietrzanie

Do grzejników może dostawać się powietrze, które sprawia, że ciepło jest rozprowadzane nierównomiernie. Sygnałem, że należy odpowietrzyć grzejnik, są charakterystyczne dźwięki – szumy, gwizdy i bulgotanie w grzejniku.

Wiesz już, jak oszczędzać na energii, ogrzewając dom gazem płynnym? A może dopiero szukasz dostawcy zbiorników gazu LPG? Zajrzyj na stronę AmeriGas.pl i sprawdź rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.