Okna drewniane, aluminiowe czy z PVC – na co się zdecydować?

Trudno wyobrazić sobie życie w domu bez okien. Nie tylko zapewniają nam one dostęp do światła słonecznego, ale również odgrywają istotną rolę w procesie wentylacji pomieszczeń. Obecnie na rynku dostępne do trzy główne rodzaje okien – drewniane, aluminiowe oraz PVC. Każde z nich ma swoje istotne zalety oraz wady.

okna-drewniane

Okna PVC

Skrót PVC pochodzi od nazwy materiału, z którego okna te są wykonywane, czyli od polichlorku winylu. Posiadają wiele zalet – jedną z najważniejszych jest bardzo niska cena w porównaniu do pozostałych rodzajów okien. Właśnie dzięki temu okna PVC stanowią obecnie około 70% rynku stolarki okiennej. Są ponadto bardzo lekkie, łatwe w montażu, odporne na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia, poza myciem nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Zazwyczaj ramy okien PVC są w kolorze białym, choć ich producenci dają możliwość zamówienia okien w innej kolorystyce lub pokrytych okleiną, upodabniającą je do okien drewnianych.

Okna drewniane

Okna wykonywane z drewna różnych gatunków drzew cieszą się mniejszą popularnością, niż wyżej opisane okna PVC – są od nich droższe, ponadto wymagają regularnej konserwacji. Posiadają jednak kilka istotnych zalet. Pierwszą z nich jest niewątpliwie wygląd, który znacznie podniesie estetykę zarówno wnętrza domu, jak i elewacji. Ponadto drewno charakteryzuje się niską przepuszczalnością ciepła, dlatego drewniane ramy okienne są dobrym rozwiązaniem jeśli zamierzamy zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domu. Okna drewniane są wykonane z bardzo trwałego materiału, który przy odpowiedniej pielęgnacji posłuży nam przez kilkadziesiąt lat.

Okna aluminiowe

Do tej pory najczęściej spotykane były w obiektach komercyjnych, takich jak biurowce – obecnie coraz częściej wykorzystywane są w realizacji nowoczesnych budynków mieszkaniowych. Pod względem wytrzymałości przewyższają okna PVC, ponadto gwarantują bardzo dobrą izolację termiczną, dorównującą oknom drewnianym. Aluminium jest materiałem bardzo lekkim i plastycznym, a jednocześnie bardzo wytrzymałym na wszelkie uszkodzenia i odkształcenia. Dlatego możliwe jest wykonanie okien aluminiowych o bardzo cienkich ramach, które zwiększają ilość światła dostającego się do wnętrza domu. Najpoważniejsze wady to bardzo wysoka cena oraz brak możliwości naprawy uszkodzonych profili. Jeśli ulegną one odkształceniom, zarysowaniom i odbarwieniom, jedyną możliwością usunięcia usterek jest wymiana całego okna.

Bogatą ofertę okien opisanych wyżej kategorii znajdziemy w ofercie firmy Ambit.