Ogrzewanie podłogowe. Z czego się składa?

Spośród wszystkich współcześnie oferowanych systemów grzewczych ogrzewanie podłogowe uznawane jest przez wielu inwestorów oraz instalatorów za bezkonkurencyjne pod względem zarówno możliwości uzyskania komfortu cieplnego, jak i oszczędzania energii. Jak dokładnie zbudowany jest system ogrzewania podłogowego, w jaki sposób działa i z czego wynika jego ogromna popularność?

Ogrzewanie podłogowe

Budowa i działanie „podłogówki”

Ogrzewanie podłogowe opiera się o zastosowanie zestawu rur przewodzących ciepło, które oddawane jest za pośrednictwem podłogi do pomieszczenia. Instalację taką kładzie się na stropie bądź podkładzie umieszczonym na gruncie, przy czym podłoże takie powinno być odpowiednio zaizolowane, by skutecznie zapobiegać ucieczce ciepła w głąb konstrukcji budynku. W tym celu stosuje się warstwy izolacji przeciwwilgociowej oraz termicznej np. w postaci płyt styropianowych. Na styropianie rozkłada się dodatkowo specjalną folię, posiadającą nałożoną siatkę, dzięki której łatwiej instaluje się przewody. Ze względu na fakt, iż ogrzewanie podłogowe należy do technologii niskotemperaturowych, co oznacza jego stosunkowo niską, bo nieprzekraczającą 55ºC (a najczęściej 45ºC) temperaturę, przeważnie wykorzystuje się przewody wykonane z tworzyw sztucznych, głównie polietylenu. Rury zawierające czynnik grzewczy, czyli zazwyczaj wodę, układa się w różny sposób, np. ślimakowy bądź meandrowy, by rozkład ciepła w pomieszczeniu był jak najbardziej równomierny. Tak wykonana instalacja jest następnie pokrywana warstwą wylewki betonowej, na której umieszcza się materiały wykończeniowe. Powinny one dobrze przewodzić ciepło, dlatego najczęściej sięga się po panele drewniane lub płytki ceramiczne. Tak „ukryty” system grzewczy jest niewidoczny i nie wymaga prac konserwacyjnych, jednak to nie jedyne jego zalety.

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe uznawane jest za najlepszą opcję wśród dostępnych na rynku systemów grzewczych, w szczególności dla budownictwa jednorodzinnego. Z czego wynika takie przeświadczenie?

Ogrzewanie podłogowe daje nieporównywalny z innymi instalacjami komfort cieplny. – Przekonuje ekspert reprezentujący firmę TopAC zajmującą się energooszczędnymi instalacjami domowymi. – Ciepła podłoga równomiernie ogrzewa pomieszczenie, a domownicy odczuwają komfort nawet przy niższej temperaturze, co z kolei pozwala zaoszczędzić na rachunkach. Możliwość połączenia całej instalacji z pompą ciepła sprawi, że ogrzewanie podłogowe stanie się w pełni energooszczędnym rozwiązaniem.

Warto również wspomnieć o korzyściach wynikających z instalacji ogrzewania podłogowego z punktu widzenia aranżacji wnętrz, gdzie nie trzeba przejmować się mało estetycznymi grzejnikami. Poza tym ten system grzewczy jest bardziej przyjazny dla zdrowia. Nie dziwi zatem rosnąca popularność ogrzewania podłogowego w polskich domach. Warto na koniec zaznaczyć, że zdecydowanie najwięcej korzyści przynosi zastosowanie takiej instalacji w całym domu.

śr. ocena 5 / głosów 1