Ogrzewanie elektryczne. Budowa i zasady działania

Ogrzewanie elektryczne to przede wszystkim prostota i wygoda. Użytkownicy takiego rozwiązania jako zalety wskazują przede wszystkim łatwość rozbudowy systemu oraz duże możliwości dokładnej regulacji temperatury oraz optymalizacji kosztów wynikających ze zużycia energii. Istotny jest również to, że ogrzewanie elektryczne jest bezobsługowe i nie sprawia kłopotów w postaci częstych awarii.

ogrzewanie elektryczne

Źródła ciepła

W ogrzewaniu elektrycznym źródła ciepła mogą stanowić grzejniki elektryczne oraz piece akumulacyjne. Te pierwsze pełnią funkcję podstawowego lub uzupełniającego elementu w całym systemie. Dzielimy je na grzejniki konwekcyjne, olejowe i promiennikowe. Z kolei piece możemy podzielić ze względu na sposób gromadzenia i oddawania ciepła. I tu wyróżniamy piece akumulacyjne z rozładowaniem statycznym, czyli takie, z których ciepło oddawane jest przepustnicę lub obudowę oraz piece akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym, czyli takie, w którym oddawanie ciepła do pomieszczenia wspomagane jest przez wentylator.

Korzystna instalacja

W dzisiejszych czasach dostęp do prądu jest niezwykle łatwy, dlatego ogrzewanie elektryczne zyskuje coraz więcej zwolenników. Poza tym, koszty inwestycyjne przy takim systemie nie są duże – nie musimy wydzielać kotłowni i posiadać komina. Ważne natomiast jest odpowiednie ocieplenie domu. Tam, gdzie izolacja jest wątpliwa, przez szczeliny w oknach lub cienkie ściany przedziera się zimne powietrze, ogrzewanie elektryczne może okazać się mało skuteczne lub zwyczajnie drogie. Jednak nierzadko wystarczy cienka warstwa dodatkowej izolacji, żeby wyeliminować problem i, tym samym, dodatkowe wydatki.

Działanie

Kluczowe znaczenie w ogrzewaniu elektrycznym ma to, jakie źródła ciepła wybierzemy oraz, w jaki sposób je rozmieścimy. Weźmy na przykład grzejniki elektryczne: powinniśmy zakupić grzejniki dobrej jakości (np. hurtownia CENTROWENT), ponieważ im lepsza jakość, tym lepiej rozprowadzone ciepło. Poza samym wyborem źródeł ciepła, musimy również dobrze przemyśleć ich rozmieszczenie. Ciepło emitowane przez grzejniki ogrzewa powietrze, które następnie unosi się do góry (jest lżejsze od powietrza zimnego). Grzejniki powinny więc zostać zainstalowane możliwie nisko, aby ogrzewać warstwy chłodnego powietrza.