Od czego zależy jakość szamba betonowego?

Montaż betonowego szamba to najprostszy i najtańszy sposób na rozwiązanie problemu ścieków w domach na działkach położonych z daleka od gminnej sieci kanalizacyjnej. Bezodpływowe zbiorniki stosowane są z powodzeniem od bardzo dawna, a ich jakość – a więc trwałość, odporność mechaniczna i szczelność – jest coraz lepsza. Co na nią wpływa i czym kierować się przy wyborze szamba?

Szambo betonowe

Co decyduje o jakości betonowego szamba?

Przez długie lata szamba na domowe nieczystości budowano z betonowych kręgów, ustawianych jeden na drugim w uprzednio wykopanym dole. Jak można się domyślić, konstrukcje tego typu nie były szczelne, a więc nie spełniały jednego z najważniejszych kryteriów jakości zbiorników bezodpływowych. Ich zawartość przesiąkała do gleby nie tylko w miejscach styku kręgów, ale również przez ściany, wykonane ze słabego betonu. Eliminacja tego problemu przy budowie szamba jest możliwa dzięki stosowaniu:

  • prefabrykacji – zbiorniki wykonywane w całości u producenta są pozbawione szczelin,
  • wysokiej klasy betonu i mieszanek uszczelniających – solidne materiały zapewniają szczelność ścian zbiornika,
  • zbrojenia – beton zbrojony stalą jest odporny na uszkodzenia mechaniczne,
  • profesjonalnego montażu – właściwe przygotowanie dołu na szambo i ostrożne posadowienie zbiornika zapobiegają uszkodzeniom ścian na tym etapie.

Co sprawdzić przed zakupem betonowego zbiornika na szambo?

Skąd wiedzieć, czy zbiornik wykonano z dobrego betonu? Jak zorganizować prawidłowy montaż betonowego szamba na działce? Producent betonowych zbiorników powinien udostępniać klientom informacje techniczne na temat swoich wyrobów. Oczywiście nie każdy klient musi się znać na klasach betonu. Dlatego najważniejsze jest, by przed zakupem upewnić się, że betonowy zbiornik posiada oznaczenie CE, poświadczające zgodność z europejskimi normami jakości. Szambo powinno też mieć atest higieniczny.

Istotną wskazówką, która świadczy o wysokiej jakości zbiornika, jest gwarancja – jeśli szambo ją ma, producent bierze na siebie odpowiedzialność za jego prawidłowe działanie. Warunkiem zachowania gwarancji zwykle jest prawidłowy montaż i użytkowanie. Producent szamb betonowych Pablox dostarcza certyfikowane zbiorniki żelbetowe klientom w całej Polsce, zajmuje się także ich transportem i fachowym montażem; firma dysponuje dużą flotą samochodów ciężarowych z dźwigami HDS. Pracownicy przedsiębiorstwa doradzają klientom w wyborze pojemności i rodzaju zbiornika. Oprócz szamb jedno- i dwukomorowych producent wykonuje wielkomorowe zbiorniki betonowe dla gospodarstw rolnych.

śr. ocena 0 / głosów 0