Obiekty modułowe. Przykłady rozwiązań

Budownictwo modułowe w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na popularności również w Polsce. Obiekty wznoszone na miejscu docelowym z prefabrykowanych elementów to przede wszystkim możliwość bardzo szybkiego uzyskania bezpiecznej przestrzeni magazynowej, użytkowej, a nawet mieszkalnej. Technologia modułowa w budownictwie czerpie bezpośrednio z systemów kontenerów morskich.

Od kontenerów morskich do budynków użytkowych

Olbrzymie kontenery wykorzystywane w transporcie morskim, charakteryzują się bardzo prostą, a jednocześnie wyjątkowo trwałą konstrukcją. Przewożone w nich towary są w 100% bezpieczne, bez względu na warunki panujące wokół. Ponieważ produkcja obiektów kontenerowych jest jednocześnie względnie tania i łatwa, bardzo szybko to rozwiązanie zostało przeniesione na grunt budownictwa tymczasowego.

Początkowo obiekty modułowe wykorzystywano więc przede wszystkim w celach magazynowych i socjalnych. Kontenery na placach budowy używane były do przechowywania sprzętu i organizacji szatni dla pracowników. Na przestrzeni czasu obiekty modułowe poddawano kolejnym udoskonaleniom, zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym. Dziś tego typu budynki znajdują bardzo różne zastosowania, pełniąc niekiedy rolę domów mieszkalnych.

Możliwości wykorzystania budownictwa modułowego

Nowoczesne obiekty modułowe w niczym nie przypominają kontenerów transportowych. Dzięki stosowaniu rozmaitych technologii wykończeniowych, gotowego obiektu modułowego nie sposób odróżnić od budynku wzniesionego np. z cegły. Innowacyjne materiały i techniki montażu pozwalają tworzyć budynki modułowe o niebanalnej estetyce i świetnych właściwościach wytrzymałościowych oraz cieplnych.

W praktyce obiekty modułowe wykorzystuje się w bardzo różnych funkcjach. W dalszym ciągu stanowią one nieodłączny element budownictwa tymczasowego, tworząc m.in. wspomniane wcześniej składy narzędziowe i magazyny, pomieszczenia socjalne, stróżówki i portiernie czy kontenery sanitarne.

Budownictwo modułowe zaczęto wykorzystywać również na potrzeby handlu i usług, w tym gastronomii. Wykorzystanie technologii modułowej pozwala w kilka godzin zbudować kiosk, budkę z hot-dogami albo duży pawilon handlowy, który z czasem może być dowolnie rozbudowywany – mówi ekspert z firmy ITS z siedzibą w Koszalinie.

Po technologię modułową chętnie sięga również branża rekreacyjna. Obiekty budowane z gotowych elementów doskonale sprawdzają się jako zaplecza boisk sportowych, a także domki campingowe i letniskowe. Z gotowych modułów można też wznosić domy mieszkalne, choć niewątpliwie wciąż lepszym rozwiązaniem jest budowa domu szkieletowego, czyli tzw. kanadyjki.

śr. ocena 5 / głosów 5