Wszystko o wiertłach do drewna

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów wierteł i akcesoriów do pracy w drewnie. Każde wiertło ma możliwość wykonywania otworów innej wielkości i głębokości. Część z nich nada się do wykonywania płytkich otworów, część natomiast do otworów o dużych średnicach. Wiertła są także dostosowane do twardości i struktury drewna. Ponieważ drewno jest miękkim tworzywem, końcówki wierteł są zakończone nieco inaczej niż w przypadku wierteł do twardszych materiałów.

Wiertła różnego typu dostępne są w sklepie EBMiA.pl w dziale narzędzia stolarskie pod adresem – https://www.ebmia.pl/narzedzia-stolarskie-c-1805_4673.html

Poniżej przedstawiamy charakterystykę wierteł najczęściej stosowanych przy pracy w drewnie.

Rodzaje wierteł do drewna:

 Wiertło HSS

 To najpopularniejszy rodzaj wiertła. Jest niezwykle uniwersalne – wykorzystuje się je nie tylko do pracy w drewnie, ale także w tworzywach sztucznych czy metalu (do tego docelowo zostało stworzone). Taki typ wiertła sprawdzi się idealnie dla osób, które sporadycznie pracują w drewnie. Należy jednak pamiętać o tym, że nie posiada ono stożka prowadzącego, który jest zwykle elementem wiertła do drewna. Przez to na początku wiercenia może się ono ześlizgiwać. Jednak łatwo sobie z tym poradzić! Wystarczy wykonać na samym początku punkt prowadzący za pomocą gwoździa. Gdy jednak zajmujemy się pracą w drewnie bardziej profesjonalnie – warto zaopatrzyć się w wiertła przeznaczone specjalnie do tych prac.

Wiertło kręte

 Jest to już bardziej profesjonalny rodzaj wiertła przeznaczony specjalnie do pracy w drewnie. Za jego pomocą można wykonywać głębokie otwory. Jest zakończone gwintowanym stożkiem prowadzącym, który pozwala na uzyskanie dokładnego kierowania. Wykorzystywane jest zwłaszcza w stolarce budowlanej.

Wiertło płaskie (piórowe)

 Charakteryzuje się płaskim kształtem oraz zakończeniem w postaci szpikulca centrującego. Dzięki temu rodzajowi wiertła wykonasz już otwory o większych średnicach – od 6 mm do 40 mm. Jest to średnica większa niż w przypadku standardowych wierteł.

Wiertło cylindryczne (sednik)

 Używane jest w wiertarkach stacjonarnych. Jego kształt pozwala na tworzenie otworów nieprzelotowych z płaskim dnem o wielkości od 10 mm do 50 mm. Wykorzystuje się je w meblarstwie – przy wykonywaniu gniazd pod zawiasy puszkowe.

Wiertło spiralne

 Posiada ono wyprofilowaną główkę z ostrym szpikulcem na końcu. Dzięki temu można je idealnie dopasować do punktu wiercenia. Podczas pracy także pozostaje w wybranym punkcie, a wykonana krawędź otworu jest gładka i równa. Nie posiadają jednego przeznaczenia – wykorzystuje się je do przeróżnych prac stolarskich.

Akcesoria dodatkowe:

Wiertło do konfirmatów

Wiertło to jest umieszczone w uchwycie, który poszerza otwór prowadzący podczas wiercenia. Taki otwór powala dzięki swojemu kształtowi na późniejsze umieszczenie w nim śruby konfirmatowej, która posiada specjalny kołnierz.

Otwornica

Jest ona połączeniem wiertła i piły. W tym układzie wiertło ma funkcję pilotowania, brzeszczot natomiast ma za zadanie wycinać otwór o przekroju koła. Głównym zadaniem otwornicy jest wycinanie otworów przelotowych o średnicy od 19 mm do 105 mm. Można jej używać do elementów, które nie przekraczają głębokości 40 mm.

Końcówka rozwiercająca

To niezwykle przydatne, choć bardzo proste narzędzie. W łatwy sposób można dzięki niej wykonać fazę na otworze pod wkręt w bardzo precyzyjny sposób – tak, by tworzył gładką powierzchnię z resztą elementu.

Ogromny wybór narzędzi skrawających znajdą Państwo w sklepie internetowym EBMiA.pl pod adresem – https://www.ebmia.pl/narzedzia-skrawajace-c-1805_1349.html