Nowe środki na dopłaty w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Program „Mieszkanie dla Młodych” cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków. W ostatnich latach środki wyczerpywały się jeszcze przed czasem. Program ma działać tylko do 2018 roku. Niedawno rząd dokonał zmian w jego zasadach i dorzucił nowe środki. Co się zmieniło?

Za sprawą programu „Mieszkanie dla Młodych” możliwe jest uzyskanie dopłat do wkładu własnego. Ze wsparcia mogą korzystać małżeństwa oraz single w wieku do 35 lat. W przypadku mieszkania limit metrażu to 75 metrów kwadratowych, natomiast dla domu to 100 metrów kwadratowych. Ograniczenia dotyczą także kosztu nieruchomości – nie powinien on przekroczyć regularnie aktualizowanego limitu dla konkretnych lokalizacji. Od tych zasad są również wyjątki, z których mogą skorzystać w szczególności rodziny wielodzietne.

Średni poziom dofinansowania od państwa w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” to około 26 tysięcy złotych. To naprawdę duże pieniądze, więc warto o nie zawalczyć. Pozostało jednak niewiele czasu, ponieważ program kończy się w przyszłym roku.

Szansa na dofinansowanie jeszcze jest, ponieważ rząd dokonał specjalnych zmian. Dotychczas można było w każdym roku trwania programu wykorzystać tylko 95 procent środków zgromadzonych w puli. Teraz limit zmieniono do 100 procent, dlatego wnioskujący będą mogli wykorzystać więcej środków.

Zmiany dotyczą również procedury, dzięki której Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł znów przyjmować wnioski, ponieważ zwiększenie limitu dotyczy 2018 roku. Zmiany pozwolą wobec tego na przyjęcie około 2,5 tysiąca nowych wniosków.

Gdy wobec tego interesują cię nowe mieszkania w Warszawie, warto spieszyć się z poszukiwaniami oraz z wyborem odpowiedniego kredytu bankowego, ponieważ czasu na formalności jest coraz mniej.

Oczywiście, osoby, które nie zdążą z przekazaniem wniosku w tym roku, będą mogły zrobić to w przyszłym roku w styczniu – to już ostatnia szansa na to, aby uzyskać dofinansowanie w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”, ponieważ nie będzie on kontynuowany.