Narzędzia elektryczne i ręczne. Porównanie

Obecnie rynek oferuje szeroką gamę różnego rodzaju narzędzi, dzięki którym praca może być znacznie lżejsza. Nowoczesne urządzenia powstają w oparciu o innowacyjne pomysły oraz najnowsze rozwiązania technologiczne. Sprawia to, iż narzędzia mają zarówno najlepsze parametry techniczne, jak i wysoką jakość. Odpowiedni dobór narzędzi powinien być zawsze uzależniony od rodzaju wykonywanych czynności. Z tego względu pierwszą rzeczą, jaką powinno się uwzględnić przy wyborze narzędzi jest określenie, czego tak naprawdę potrzebujemy. Nieodpowiedni wybór urządzeń może opóźniać pracę oraz wpływać negatywnie na kwestie bezpieczeństwa. Jakie są główne zalety narzędzi ręcznych i elektrycznych?

narzędzia elektryczne

Rodzaje narzędzi ręcznych

Narzędzia ręczne są nieodłącznym elementem zarówno profesjonalnego, jak i domowego warsztatu.  Efektywność i precyzja pracy zależy w dużej mierze od tego, jakimi narzędziami się posługujemy. Wśród narzędzi ręcznych można wyróżnić przede wszystkim narzędzia ręczne pomiarowe, budowlane, motoryzacyjne oraz malarskie. Są to głównie młotki, pędzle, poziomice, śrubokręty, imadła oraz pilniki. Narzędzia te są najczęściej wykorzystywane przy pracach w gospodarstwach domowych.

Jednym z rodzajów narzędzi ręcznych są urządzenia do obróbki drewna. Dzielą się na narzędzia skrawające i pomocnicze. Kolejny rodzaj to narzędzia do obróbki metalu, a także narzędzia do wkręcania i odkręcania.

Narzędzia elektryczne – charakterystyka

Narzędzia elektryczne są zasilane prądem. Zapewnia to łatwą obsługę sprzętu, dzięki czemu wysiłek wkładany w pracę z takimi narzędziami jest mniejszy, niż w przypadku pracy z narzędziami ręcznymi.

Jak mówi jeden z pracowników hurtowni Metalex, specjalizującej się w sprzedaży kołków rozporowych i artykułów metalowych: Dzięki narzędziom elektrycznym wykonywane prace przebiegają dużo szybciej i precyzyjniej. Najpopularniejszymi narzędziami tego typu są wiertarki oraz wkrętarki. Narzędzia elektryczne pozwalają nie tylko zaoszczędzić czas, ale także odciążają stawy i mięśnie. Przy wkręcaniu lub wykręcaniu śrub nie trzeba wkładać aż tyle wysiłku, co w przypadku wkręcania zwykłym śrubokrętem.

Bezpieczne używanie narzędzi elektrycznych

Używając narzędzi elektrycznych, zawsze należy zwracać uwagę na bezpieczeństwo. W zależności od rodzaju urządzenia, powinno używać się specjalnych osłon, a także sprawdzać uziemienie elektronarzędzi. Izolacja narzędzi oraz przewody zawsze powinny być sprawne, podobnie jak gniazdka, do których podłączamy urządzenie. Przed przystąpieniem do pracy z urządzeniem elektrycznym, zawsze należy sprawdzać jego stan techniczny, a także poprawność zamocowania poszczególnych elementów.

Pomimo tego, iż narzędzia elektryczne mają wiele zalet, nie można całkowicie odrzucić tradycyjnych, ręcznych narzędzi. Mogą być przydatne w sytuacji, gdy nie ma prądu lub kiedy użycie narzędzi elektrycznych jest nieopłacalne. Niezależnie od tego, jakich narzędzi się używa, zawsze trzeba pamiętać o zachowaniu wszelkich kwestii bezpieczeństwa.

śr. ocena 0 / głosów 0