Najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego

Szereg zalet i korzyści wynikających z montażu ogrzewania podłogowego sprawia, że zaczyna ono wypierać tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe. Popularna podłogówka wybierana jest równie chętnie w przypadku nowo powstałych domów i bloków mieszkalnych, jak i tych poddanych generalnemu remontowi. Co sprawia, że ogrzewanie podłogowe ma coraz więcej zwolenników? Sprawdzamy!

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to estetyczny system dopasowany do indywidualnych potrzeb

Ten rodzaj ogrzewania to nic innego jak umieszczone w podłodze elementy grzejne. Do wyboru jest ogrzewanie podłogowe wodne, elektryczne oraz powietrzne, mogące pełnić funkcję głównego lub uzupełniającego systemu grzewczego, dlatego każdy może znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie. Różnią się one od siebie nieznacznie sposobem montażu oraz kosztem eksploatacji, jednak każdy z tych rodzajów pozbawiony jest widocznych elementów grzejnych. Dzięki temu ogrzewanie podłogowe nie tylko nie zabiera cennego miejsca, ale też nie szpeci wnętrz. Dodatkowo można na niej zastosować wiele różnych rodzajów okładziny podłogowej.

Ogrzewanie podłogowe to zdrowy i ekonomiczny wybór

Jedną z największych zalet ogrzewania podłogowego jest to, że nie jest to ogrzewanie konwekcyjne. Oznacza to, że nie powoduje ruchu powietrza, co jest niezwykle istotne dla alergików czy astmatyków. W dodatku ciepła podłoga pozwala na zachowanie komfortu cieplnego nawet przy niższej temperaturze oraz uzyskanie wyższej wilgotności względnej. Z kolei niższa temperatura w domu to niższe koszty oszczędzania, co w skali roku pozwala na obniżenie rachunków za prąd nawet o kilkanaście procent (nie mówiąc już o braku konieczności zakupu opału).

Ogrzewanie podłogowe jest wydajne i praktycznie bezobsługowe

Ciepło w przypadku ogrzewania podłogowego rozkłada się równomiernie, dzięki czemu pomieszczenia, nawet wysoko sklepione, nagrzewają się szybciej. Ciepłe powietrze nie gromadzi się też pod sufitem, jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego. Jak zauważa ekspert z firmy RKinstal, instalacje podłogowe doskonale współpracują z nowoczesnymi, niskotemperaturowymi źródłami ciepła, a sterowanie ogrzewaniem podłogowym jest niezwykle proste i bezobsługowe.

Ogrzewanie podłogowe stanowi o dobrej izolacji cieplnej budynku

Obecność ogrzewania podłogowego dobrze świadczy o nabywanej nieruchomości. Warunkiem jej zamontowania są zminimalizowane straty ciepła, ponieważ tylko w takich miejscach instalacje podłogowe prawidłowo funkcjonują (temperatura podłogi nie może być zbyt wysoka).

śr. ocena 0 / głosów 0