Na jakie elementy zwracać uwagę kupując mieszkanie od dewelopera?

Zakup mieszkania od dewelopera to niewątpliwie najlepszy wybór i świetna inwestycja na przyszłość. Kupując nowe mieszkanie nie musimy troszczyć się o koszty remontów, nieuniknionych w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego. Nowo powstające budynki są nie tylko wygodne i eleganckie, ale także oszczędne w eksploatacji. Jednak również przy takiej transakcji konieczna jest ostrożność.

Jeśli już zdecydowałeś, że swoje przyszłe mieszkanie kupisz w nowym budynku od dewelopera, to jeszcze nie koniec trudnych wyborów. Przed tobą poszukiwanie najlepszej inwestycji, która spełni wszystkie twoje wymagania i zaspokoi potrzeby, a jednocześnie nie zrujnuje cię finansowo.

W tym miejscu konieczna jest przestroga – tanie mieszkania nie zawsze oznaczają oszczędność. Zanim zdecydujesz się na współpracę z konkretnym inwestorem, upewnij się co do jego rzetelności, aby twój nowy dom nie stał się przyczyną niekończących się problemów. Niestety, na rynku wciąż funkcjonują firmy, które żerują na niedoświadczonych klientach. Jak się przed nimi bronić?

Dokładnie poznaj inwestycję i dewelopera

Zakup mieszkania od dewelopera to poważna inwestycja. Jeżeli podczas rozmów z przedstawicielem firmy deweloperskiej odnosisz wrażenie, że coś jest niejasne lub wręcz ukrywane, nie ufaj mu. W grę wchodzą duże pieniądze, toteż wszystkie kwestie powinny być przedstawione w sposób jasny i przejrzysty.

Solidny deweloper udzieli ci wszystkich informacji na temat danej inwestycji, wybranych technologii budowlanych i współpracujących podwykonawców. Dobrym pomysłem z twojej strony jest też sprawdzenie wcześniejszych realizacji biura architektonicznego i generalnego wykonawcy. Im większe doświadczenie inwestora, tym większe szanse na kolejny prawidłowo zrealizowany projekt.

Sprawdź lokalizację nowego osiedla

– Nie ulega wątpliwości, że lokalizacja ma olbrzymie znaczenie dla wygody mieszkańców. Z jednej strony istotna jest łatwa komunikacja z centrum miasta, a więc bliskość transportu publicznego i dróg dojazdowych, z drugiej zaś spokój i bezpieczeństwo na co dzień – zauważa nasz rozmówca z krakowskiego Osiedla Botanika.

Nawet gdy na pierwszy rzut oka dana lokalizacja wydaje się bardzo atrakcyjna, bez sprawdzenia nie sposób przewidzieć, jak będzie rozwijała się okolica na przestrzeni nadchodzących lat. Dowiesz się tego z lektury miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni, czyli dokumentu prawnego, który określa zasady zabudowy konkretnych terenów.

Zadbaj o formalności

Kiedy wybierzesz już mieszkanie i zdecydujesz się na jego zakup, podpisz z deweloperem umowę u notariusza. Taki dokument jest odpowiednikiem umowy przedwstępnej i daje ci gwarancję, że właśnie ty będziesz miał prawo zakupu lokalu, kiedy zostanie on już wykończony.

Pamiętaj, że taka umowa powinna zawierać możliwie najwięcej informacji na temat całej nieruchomości, a więc również planowaną datę zakończenia prac budowlanych oraz skutki ewentualnych opóźnień czy niezgodności z innymi warunkami umowy. Akt notarialny stanowi dla ciebie najważniejsze zabezpieczenie.

śr. ocena 5 / głosów 2