Na czym polega różnica między płytą PIR a PUR?

Do izolacji budynków, poza wełną szklaną i styropianem, wykorzystuje się również materiały poliuretanowe. Z tej rodziny wyróżnia się PUR (poliuretan) i PIR (poliizocyjanuran), z których produkuje się pianki i płyty przeznaczone do ocieplania dachów i innych elementów konstrukcyjnych budynków. Jakie cechy mają wymienione materiały i czym różnią się od siebie?

płyty izolacyjne

PIR i PUR – podobieństwa

Pomimo różnic, materiały PIR i PUR mają również cechy wspólne. Co istotne, zaleca się stosowanie gotowych płyt poliuretanowych, ponieważ pianki same w sobie (czyli niewykorzystane do produkcji płyt) nie mają tak dobrych właściwości. Co zatem łączy te dwa typy materiałów?

Przede wszystkim, ich skład chemiczny jest niemal identyczny. Są nowoczesnym i energooszczędnym rozwiązaniem, które zastępuje tradycyjne materiały ociepleniowe i z reguły jest bardziej korzystną opcją z uwagi na wysoką termoizolacyjność. Ich zaletą jest łatwy montaż, a także odporność na szkodliwe czynniki, takie jak wilgoć i bakterie. Poza tym, płyty PIR i PUR są lekkie, a zarazem wytrzymałe, więc praca z nimi nie jest ciężka, za to efekty są bardzo zadowalające. Zaletą jest również to, że nie zajmują dużo przestrzeni, bo potrzeba ich stosunkowo niewiele do wykonania izolacji.

Różnice między PIR i PUR

Chociaż oba rodzaje materiałów nadal są w użyciu, to PUR jest powoli wypierany przez PIR. Jego główną przewagą są wyższe właściwości przeciwogniowe. Płyty PIR są odporne na temperaturę osiągającą nawet 300 stopni Celsjusza. W przypadku płyt PUR jest to 200 stopni. Poza tym, w wyniku kontaktu z wysoką temperaturą, na powierzchni płyt PIR wytwarza się zwęglona powłoka, która dodatkowo opóźnia przedostawanie się ognia do dalszych warstw konstrukcji.

Właściwości te mają znaczenie dla bezpieczeństwa domowników, bo zapewniają więcej czasu na zauważenie pożaru i ewentualną reakcję bądź opuszczenie budynku. Różnica wynika ze składu – płyty PIR zawierają większą ilość izocyjanianu niż poliolu, który wpływa na lepsze właściwości ognioodporne materiału.

Zastosowanie płyt PIR i PUR

Celem stosowania płyt PIR i PUR jest termoizolacja budynków. Płyty PIR świetnie nadają się do ocieplania dachów skośnych, poddaszy, strychów, piwnic, podłóg i fundamentów – tłumaczy pracownik firmy Gór-Stal. To samo dotyczy płyt warstwowych PUR. Poza wymienionymi zastosowaniami, materiały wykorzystuje się również w ścianach nośnych i działowych, fasadach oraz sufitach podwieszanych. Na pewno warto rozważyć wybór płyt zamiast styropianu czy wełny szklanej, bo cechują się one lepszymi właściwościami.

śr. ocena 0 / głosów 0