Na co zwracamy uwagę wybierając zawiasy do drzwi wejściowych?   

Chociaż na rynku dominują drzwi sprzedawane w komplecie z zawiasami, możliwy jest także zakup tego elementu osobno. Inwestycja w zawiasy do drzwi zewnętrznych nie powinna być przypadkowa. W końcu od tego zależy nasze bezpieczeństwo i wygoda podczas wchodzenia i wychodzenia z domu. W artykule przedstawiamy podstawowe informacje na temat rodzajów i montażu zawiasów zewnętrznych. Podpowiadamy też, czym się kierować szukając dobrych zawiasów do drzwi zewnętrznych.

Zawiasy od drzwi

Rodzaje zawiasów do drzwi zewnętrznych

Zawiasy do drzwi wejściowych dzieli się na dwa podstawowe rodzaje:

  • do drzwi przylgowych: w tej grupie znajdują się zawiasy kołkowe regulowane w pionie, poziomie i poprzez docisk oraz zawiasy puszkowe;
  • do drzwi bezprzylgowych: ten system zawiasów jest całkowicie niewidoczny i trudny do zdemontowania, to dobre zabezpieczenie przed włamaniem. 

Wyróżnia się też tzw. zawiasy samozamykające, które eliminują uciążliwe trzaskanie drzwiami. Ze względu na to, że wybór zawiasów do drzwi zewnętrznych to inwestycja na lata, warto w tej kwestii poradzić się fachowców. Na profesjonalne doradztwo można liczyć w sklepach oferujących zamki, wkładki drzwiowe i podobne akcesoriów do drzwi. Przykładem jednego z nich jest hurtownia DOMATOR.

Montaż zawiasów drzwiowych

Przed wyborem konkretnego rodzaju zawiasów do drzwi wejściowych należy sprawdzić jak je zamontować. Takie informacje znajdziemy na produkcie lub możemy się tego dowiedzieć od sprzedawców. Montaż zawiasów zależy od ich zastosowania, a konkretnie – od sposobu i częstotliwości otwierania drzwi. Zasadniczo można wyszczególnić trzy podstawowe sposoby mocowania zawiasów:

  • za pomocą gwintowanych tulejek,
  • za pomocą płytek mocujących,
  • z wykorzystaniem trzpienia nośnego.

Montaż to jednak nie wszystko, właściwe osadzenie drzwi gwarantuje dopiero precyzyjne wyregulowanie zawiasów. Dokonuje się tego za pomocą dokręcania tego elementu do skrzydła drzwiowego i ościeżnicy.

Bezpieczeństwo, trwałość i wygoda

Zawiasy do drzwi zewnętrznych powinny być dobrane z większą starannością niż te przeznaczone do drzwi wewnętrznych. Te pierwsze są przecież narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz częstą eksploatację. Co jednak ważniejsze – drzwi wejściowe mają zapewnić bezpieczeństwo domownikom. Dobrze jest zatem, aby zawiasy do nich posiadały odpowiednie blokady chroniące przed włamaniem czy wybiciem. Lepsze zabezpieczenie zagwarantują nam także potrójne zawiasy. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – wpływa korzystnie na akustykę wewnątrz domu. Szukając zawiasów zewnętrznych warto również zwrócić uwagę na to, aby zapewniały łatwe i wygodne zamykanie i otwieranie drzwi.

śr. ocena 0 / głosów 0