Możliwości inteligentnego domu

Inteligentny dom to taki, w którym zintegrowane instalacje umożliwiają łatwe, automatyczne sterowanie oświetleniem i pozycją rolet, wentylacją, ogrzewaniem itd. Instalacje inteligentne są budowane w większości nowo powstających domów jednorodzinnych, jednak coraz chętniej są również stosowane w mieszkaniach, a także implementowane do już istniejących budynków.

dom inteligentny

Systemy inteligentnego domu dają bardzo dużo możliwości ich użytkownikom. Pozwalają na łatwe sterowanie wszystkimi centralnymi funkcjami budynku, umożliwiają łatwą kontrolę nad obwodami oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji. Pozwalają także na centralną obsługę wszystkich znajdujących się w domu rolet, obsługę umieszczonych w ogrodzie systemów zraszania oraz wiele więcej. Bardzo ważną cechą inteligentnego domu jest także to, że można je bez przeszkód rozbudowywać, udoskonalać oraz zmieniać funkcjonalność składających się na system elementów. I to bez konieczności czasochłonnej przebudowy wszystkich elementów instalacji, jak to bywa w przypadku instalacji tradycyjnych, a jedynie poprzez przeprogramowanie istniejących urządzeń.

Tworzenie inteligentnej instalacji jest najłatwiejsze w przypadku budowy nowego budynku, z góry uwzględniającego poprowadzenie magistrali odpowiedzialnej za przesyłanie sygnałów między urządzeniami – wyjaśnia nasz rozmówca ze sklepu internetowego 230volt.pl.

Jednak również przebudowa zwykłej instalacji elektrycznej na inteligentną zazwyczaj nie przysparza większych trudności.

Inteligentne sterowanie oświetleniem

W inteligentnym domu nie trzeba pamiętać o gaszeniu światła. Dzięki czujnikom ruchu i obecności, światło zapala się lub gaśnie w pomieszczeniach, w zależności od tego, czy przebywają w nim obecnie ludzie. Możliwe jest również sterowanie zdalne, czyli z innych pomieszczeń oraz programowanie czasowe oświetlenia.

Sterowanie oświetleniem to nie tylko wygoda na co dzień. System oświetlenia w inteligentnym domu można zaprogramować tak, by podczas wyjazdu domowników symulował ich obecność, co jest świetnym straszakiem na potencjalnych złodziei. System inteligentnego domu umożliwia także stworzenie tzw. „scen świetlnych”, w których zaprogramowana jest ilość włączonych lamp czy natężenie światła. Każda taka scena odpowiada nastrojowi towarzyszącemu danej czynności. Inna scena będzie nam towarzyszyła w trakcie większego spotkania z rodziną czy z przyjaciółmi, inna w trakcie spotkania biznesowego, a jeszcze inna w trakcie romantycznej kolacji. Aby zmienić nastrój oświetlenia, wystarczy nacisnąć jeden przycisk.

Sterowanie roletami i żaluzjami

Automatyczne sterowanie położeniem rolet i żaluzji to przede wszystkim wygoda. W domu inteligentnym ich manualna obsługa jest całkiem wyeliminowana. Położeniem przesłon i zabezpieczeń okiennych sterujemy zdalnie, z dowolnego miejsca. Możemy też skorzystać z możliwości zaprogramowania czasu zmiany położenia rolet, co zapewni optymalne doświetlenie pomieszczeń o każdej porze dnia.

Wentylacja, klimatyzacja i ogrzewanie

Inteligentny dom to również komfort termiczny. Dzięki regulatorom temperatury możemy sterować klimatyzacją i ogrzewaniem każdego pomieszczenia z osobna. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to spore oszczędności, ponieważ w pomieszczeniach nieużytkowanych w danym momencie, nie jest konieczne utrzymywanie idealnego klimatu.

Powyżej wymieniliśmy tylko kilka najpopularniejszych udogodnień wchodzących w skład systemów inteligentnego domu, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Omawiając zagadnienie warto wspomnieć również o możliwościach zintegrowanych systemów alarmowych i monitoringu, znacznie podwyższających bezpieczeństwo domowników i mienia.