Montaż okien krok po kroku

Montaż okien to bardzo trudny dylemat dla właścicieli budynku. Stoją oni przed decyzją, jakie okna wybrać oraz czy wymianę przeprowadzić samodzielnie, czy zlecić ją fachowcom. W obu rozwiązaniach należy jednak stosować się do pewnych zasad, które zagwarantują prawidłowy montaż okien. Inaczej wygląda wymiana w przypadku okien PCV, aluminiowych, a jeszcze inaczej w przypadku okien dachowych. Jeszcze inną kwestią jest rodzaj muru – ściany jednowarstwowe lub wielowarstwowe. W przypadku każdego muru montaż przebiega inaczej i inną technikę należy zastosować. Co należy brać pod uwagę i jak powinien przebiegać montaż okien?

montaż okien

Prawidłowy proces montażu okien

Każdy montaż okien rozpoczyna się demontażem starych okien. Trzeba bezwzględnie skontrolować czy rama okienna jest wystarczająco sztywna i wytrzymała. Następnie musi ona zostać oczyszczona. Bardzo istotne jest również zapewnienie szczelności i tym samym wypełnienie otworów odpływowych oraz rowków odpowiednim uszczelniaczem. Naokoło ramy przykleja się uszczelkę. W przypadku okien PCV wykonuje się kliny regulowane, po czym bardzo dokładnie przykłada się ościeżnicę. Regulowanie klinów rozpoczynać należy zawsze od klinów górnych i bocznych. Po zamocowaniu ościeżnicy śrubami nakłada się skrzydła okienne. Następnie reguluje się kliny dolne i montuje dolną część ościeżnicy. Ostatni etap stanowi regulacja środkowych klinów, która finalnie kończy mocowanie.

Montaż okien to także zapewnienie dobrej szczelności oraz wygłuszenia. W tym celu stosuje się piankę poliuretanową. Jest to bardzo elastyczny materiał, z którym jednak nie można przesadzić. Jej nadmiar może spowodować wypaczenie ramy okiennej i napieranie na nią. Pianka poliuretanowa pozwala na uzyskanie dobrej izolacji okien i stosuje się ją powszechnie nie tylko wtedy, gdy chce się wymienić okna. Równie dobrze sprawdzi się przy montażu drzwi zewnętrznych.

Dlaczego prawidłowy montaż okien jest tak istotny?

Wiele błędów popełnianych przy montażu okien wynika przede wszystkim z niewiedzy, czasem również ze źle podejmowanych oszczędności. Nieprawidłowy montaż może spowodować, że okna nawet najwyższej jakości nie będą spełniać swoich właściwości i powstaną duże straty cieplne.

Jak mówi pracownik firmy Wesa oferującej sprzedaż okien PCV oraz aluminiowych: Bardzo istotną kwestią przy wymianie okien jest ciepły montaż, który pozwala na poprawę właściwości izolacyjnych okna. Technologia ciepłego montażu opiera się na zastosowaniu dodatkowych dwóch warstw izolacji termicznej. Od zewnątrz są to zwykle materiały paroprzepuszczalne, część środkowa to pianka montażowa, a wewnętrzna to warstwa izolacji paroprzepuszczalnej.

Decydując się na wymianę oraz montaż okien, należy wybierać jedynie sprawdzonych producentów okien. Doświadczenie pracowników oraz okna wykonane z wysokiej jakości elementów to gwarancja wygodnego użytkowania na długie lata.

śr. ocena 0 / głosów 0