Młot udarowy w zastosowaniach domowych

Nieocenionym i często używanym w domu elektronarzędziem jest niewątpliwie wiertarka udarowa, która ułatwia wiercenie otworów w betonowych czy ceglanych ścianach. Takie narzędzie, nie musi to wcale być coś z najwyższej półki, warto mieć stale pod ręką. Do czego jednak mógłby być potrzebny nam w domu młot udarowy i czy warto go kupować? Acz rzadko używany w zastosowaniach domowych, to jednak czasem i tu się przydaje.

Do czego służą młoty udarowe i jakie są ich rodzaje?

Jeśli komuś młot udarowy jakimś trafem skojarzy się ze zwykłym młotkiem, to może to być usprawiedliwione jedynie nazewniczym podobieństwem, poza którym jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Młotem udarowym z pewnością nie wbijemy gwoździa i nie przybijemy żadnej deski czy listewki. To specjalistyczne narzędzie służy przede wszystkim do rozkruszania betonów, cegieł, asfaltów oraz innych twardych i trudnych do ruszenia zwykłym ręcznym dłutem materiałów. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje młotów udarowych: pneumatyczne i hydrauliczne. Te drugie jednak to zazwyczaj potężne urządzenia współpracujące z ciężkimi maszynami budowlanymi, a więc o nich nie będziemy tutaj więcej mówili. Z kolei młot pneumatyczny to przenośna, ręczna maszyna zasilana sprężonym powietrzem, które wprawia w ruch posuwisto-zwrotny tzw. bijak, czyli końcówkę roboczą. W cięższych egzemplarzach powietrze tłoczone jest przez sprężarki z silnikiem Diesla. Natomiast do lżejszych prac przeznaczone są młoty z napędem elektrycznym, rzadziej z silnikiem benzynowym. To właśnie te ostatnie można z powodzeniem wykorzystywać w pracach domowych, o czym przekonują nas specjaliści z wypożyczalni sprzętu budowlanego RAMIRENT.

Co można zrobić młotem udarowym w swoim domu?

Wbrew pozorom jest wiele sytuacji, kiedy to przy okazji remontu prywatnego domu lub mieszkania można, a nawet warto posłużyć się młotem udarowym. Oczywiście nie będzie się taka rzecz często zdarzała, ponieważ rzadko kiedy decydujemy się na jakieś generalne przebudowy swojego lokalu. Z tego też powodu nie warto kupować tego młota na własność, ponieważ po zakończeniu prac najprawdopodobniej wyląduje on później gdzieś w piwnicy lub w garażu, gdzie będzie długo czekał, aż znowu ktoś po niego sięgnie. Takie narzędzie lepiej jest wypożyczyć. Przy użyciu młota udarowego możemy w swoim domu:

  • wyburzyć ścianę; wiedzmy, że nawet wtedy, gdy zechcemy jakąś betonową ścianę wyciąć tarczą diamentową, to i tak trzeba ją będzie rozbić na mniejsze fragmenty, a wtedy pneumatyczny młot udarowy z pewnością się przyda,
  • skuć starą glazurę w łazience lub kuchni,
  • skuć lastrikową posadzkę,
  • rozkruszyć betonową ścieżkę w swoim ogródku.

Zapewne nasi czytelnicy ową listę mogliby uzupełnić jeszcze kilku innymi pozycjami. Młot udarowy to naprawdę bardzo pożyteczne narzędzie.

śr. ocena 5 / głosów 5