Mieszkanie w mieście czy dom pod miastem – co wybrać?

Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Różnice cenowe między mieszkaniem i domem wcale nie muszą być wcale bardzo duże. W przypadku posiadania mieszkania trzeba liczyć się z problemami, jakie mogą powstać między sąsiadami, brakiem miejsca parkingowego czy ogródka. Dla większej rodziny przestrzeń użytkowa może po czasie stać się zbyt mała i niewygodna.

Cena zależna od lokalizacji

Jednym z najważniejszych kryteriów dotyczących miejsca zamieszkania jest wybór lokalizacji, która mocno przekłada się na wysokość ceny. Każdy ma swoje osobiste preferencje dotyczące tego, gdzie wygodniej jest mieszkać. W mieście jest znacznie więcej firm, co przeważnie przekłada się na niewielką odległość do pracy. W bliskiej okolicy dostępne są różne sklepy oraz połączenia komunikacyjne. To wszystko sprawia, że ceny mieszkań są wysokie. Ich jakość zazwyczaj nie jest najlepsza, bowiem większość dostępnych na rynku mieszkań mieści się w blokach z wielkiej płyty lub starych kamienicach. Z tego powodu coraz więcej rodzin decyduje się na zakup domu pod miastem.

Dom z garażem, miejscem parkingowym i ogródkiem

Wiele osób twierdzi, że największym minusem mieszkania poza miastem jest duża odległość do pracy, sklepów, szkół itp. Jednak w praktyce dojazd do określonego punktu przeważnie nie jest znacząco dłuższy niż stanie w miejskich korkach. Z kolej główną zaletą jest możliwość mieszkania w domu na kameralnym osiedlu, który przewyższa mieszkanie w bloku pod każdym względem. Mieszkańcy mają dużo więcej prywatności, jak również o wiele bardziej funkcjonalną przestrzeń do zagospodarowania. Oprócz części mieszkalnej można posiadać swój garaż, miejsce parkingowe i ogródek. Użytkownicy mieszkań często nie mają swoich własnych miejsc parkingowych, nie mówiąc już o garażu czy kawałku ziemi.

Problemy starych bloków

Mieszkanie w domu niweluje problemy związane z sąsiadami. Nie trzeba się obawiać, że ktoś z góry może np. nas zalać lub zapchać rury kanalizacyjne. Dom poza miastem przeważnie ulokowany jest w spokojnej okolicy, dlatego jest dużo mniej problemów niż na ruchliwych osiedlach miejskich. Specjalista z biura sprzedaży mieszkań Immobart w Piasecznie mówi:

W blokach trzeba liczyć się z przestarzałymi technologiami i rozwiązaniami, które będą szczególnie kłopotliwe wtedy, gdy użytkownicy będą chcieli wykonać generalny remont. Natomiast powstające osiedla deweloperskie budowane są w oparciu o tradycyjne i sprawdzone technologie, które uzupełnia się nowatorskimi elementami wyposażenia.

śr. ocena 5 / głosów 5