Materiały budowlane niezbędne do ociepleń budynków

Pierwsze, co kojarzy się z domem, to ciepło. Rozumiane zarówno dosłownie, jak i metaforycznie, kusi i koi nerwy. Własny dom to ciepły dom. Obecnie sposoby izolowania domów stale się rozwijają i powstają nowe, coraz bardziej skuteczne. Poniżej szybki przegląd materiałów budowlanych niezbędnych do wykonywania ociepleń budynków.

ocieplanie budynkow

Wełna mineralna

Wyróżnia się dwa typy wełny mineralnej: wełnę mineralną szklaną oraz wełnę mineralną skalną. Mimo że nazywają się bardzo podobnie, mają różne właściwości i zastosowania. Różnią się sposobem wytwarzania i układem włókiem. Pod względem jakości izolowania ciepła lepsza jest mineralna wełna szklana. Obie są podobnie skuteczne, jeśli chodzi o izolowanie akustyczne. Wełna szklana jest lżejsza niż skalna, a ponadto mniej pyli. Jest zatem łatwiejsza do transportowania oraz bardziej przyjazna podczas wykorzystywania jej na placu budowy.

Styropian

Styropian jest materiałem sztywnym, lekkim i mało nasiąkliwym. O ile lekkość i niska nasiąkliwość to zalety, o tyle sztywność jest wadą – utrudnia stosowanie tego materiału w nierównych miejscach. Producenci styropianu starają się temu zaradzić, nacinając płyty, tak aby można ich było użyć między krokwiami dachu. Niekiedy stosuje się też domieszkę grafitu, dzięki której styropian jest jeszcze lepszym izolatorem ciepła. Doskonale sprawdza się także jako izolacja akustyczna. Styropian jest stosunkowo tanim materiałem. Jego wadą jest niska odporność na niektóre rozpuszczalniki wykorzystywane podczas wznoszenia domu. Jest materiałem łatwo dostępnym, można go nabyć np. w FH Zajkowska.

Natryskowa pianka poliuretanowa

Pianka poliuretanowa to stosunkowo nowy sposób izolowania cieplnego budynków. Piankę nanosi się metodą natryskową, co sprawia, że jej aplikacja jest wyjątkowo prosta w porównaniu z innymi metodami, wymaga jednak odpowiedniego sprzętu. Materiał ten stanowi także zabezpieczenie przed wilgocią i hałasem. Ponadto dzięki swojej konsystencji i metodzie nakładania, pianka wnika w szczeliny i ściśle przylega do ścian.

To, oczywiście, tylko trzy z wielu możliwości ocieplania budynków. Każda z tych metod jest stale udoskonalana, wciąż powstają nowe, coraz wydajniejsze i lepsze po względem parametrów oraz trwałości. Ważne jest jednak, aby kierować się warunkami: położeniem domu, umiejscowieniem ocieplenia oraz tym, jakim oczekiwaniom powinno ono sprostać.