Listwy przypodłogowe – jak je dobrać?

Jeżeli remontujesz swoje mieszkanie, w gorszym momencie może przyjść Ci do głowy myśl, że to się nigdy nie skończy. Jeżeli budujesz dom – również licz się z chwilami zwątpienia. Lecz uwierz mi: skończy się! Dotrzesz do momentu, kiedy potrzebne będą już tylko drobne wykończenia. Wówczas zastanów się nad zamontowaniem listew przypodłogowych. To sprawa z gatunku małych rzeczy, które cieszą.

Listwy przypodłogowe

Coś dla estety

Jeżeli nie przywiązujesz wagi do detali podnoszących estetyczny poziom wnętrza, kwestia montażu listew przypodłogowych może po prostu nie przyjść Ci do głowy. Podłoga jest? Jest. Chodzić się da? Oczywiście. Czy trzeba czegoś więcej?

Zazwyczaj podobny dialog rozgrywa się między Nim a Nią. On położył podłogę, ona chce jeszcze listwy. Jednak tak naprawdę, kwestia nie zależy od płci, lecz od wrażliwości na piękno. Ten, komu potrzeba czegoś więcej, niż tylko funkcjonalności, będzie dążył do zamontowania wykończeniowych detali.

Pod względem estetyki, listwy przypodłogowe, np. te wykonywane przez Giełdę Parkietów z Poznania, służą spójnemu połączeniu ściany z podłogą. W zależności od upodobań estetycznych, możesz zastosować jedną z dwóch zasad kompozycji:

  • harmonii (listwy są wykonane z materiału zbliżonego kolorem i fakturą do tego, z jakiego zrobiono podłogę),
  • kontrastu (listwy są białe i mocno zaznaczają się we wnętrzu).

Zadowolenie pragmatyka

Może będzie Ci łatwiej pójść na kompromis z estetą z którym wspólnie mieszkacie, jeżeli zdasz sobie sprawę, że listwy przypodłogowe mają także wymiar praktyczny. Zakrywają szczelinę dylatacyjną, która musi zostać wykonana pomiędzy podłogą, a ścianą. Tak, to ten niewielki „rowek”, w który wpada brud i kurz. A kiedy zmywasz na mokro swoją podłogę, właśnie tam ściekają krople wody.

Montując listwy przypodłogowe, dodatkowo zabezpieczasz swój parkiet lub podłogę przed zamoknięciem oraz wypaczeniem. Decydując się na konkretne listwy, upewnij się, że wybrany model realnie ochroni pomieszczenia z których korzystasz.

Co z majsterkowiczem?

Jeżeli jesteś zapalonym majsterkowiczem, listwy przypodłogowe możesz zamontować samodzielnie. W takim przypadku wybierz te, które będzie Ci najwygodniej założyć. Zastanów się jednak, czy bardziej nie opłaca Ci się zatrudnić fachowców.

Firmy, które specjalizują się w kładzeniu podłóg, oferują także montaż listew. Ułatwisz sobie zadanie, kiedy omawiając z fachowcem kwestię położenia podłogi, od razu ustalicie sprawę jej wykończenia. Praca zostanie wykonana szybciej i sprawniej, a zamawiając pakiet usług, możesz negocjować korzystniejszą cenę.

śr. ocena 0 / głosów 0