Kryteria wyboru systemu okiennego

Jeśli planujesz montaż stolarki okiennej w domu, do wyboru masz różne materiały, z których zostaną wykonane ramy okien. Decyzja powinna być uwarunkowana między innymi ciepłochronnością, czyli stopniem izolacji termicznej, jaki dany profil może zapewnić. Oprócz tego, liczą się estetyka, funkcjonalność i trwałość. Na co zatem przede wszystkim zwracać uwagę podczas wyboru systemu okiennego?

Okna do domu

Przenikanie ciepła

Zgodnie z szacunkami ekspertów przez otwory okienne w budynku ucieka aż 30% całej energii cieplnej, która wydostaje się z obiektu. Co więcej, wielkość przeszkleń nie ma aż takiego znaczenia, ponieważ każde okno, nawet niewielkie, naraża pomieszczenie na obniżenie temperatury.

Dlatego podczas wyboru konkretnego systemu okiennego, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na współczynnik przenikania ciepła (określa się go symbolem U lub k).

Podana wartość określa izolacyjność cieplną produktu, a im niższy jest ten parametr, tym lepszą ochronę przed utratą ciepła zapewniają okna – wyjaśnia specjalista z firmy SPECJALL. W najcieplejszych modelach, wartość U może wynosić nawet 0,9 W/(m²*K).

Na wartość współczynnika przenikania ciepła wpływają różne czynniki. Zwykle największe znaczenie ma liczba komór w profilu okiennym. Obecnie stosuje się również metodę wzmacniania konstrukcji okna, np. przekładkami kompozytowymi lub włóknami poliestrowo-szklanymi.

Izolacyjność okien

Niska przenikalność jest kluczową cechą podczas wyboru systemu okiennego, warto jednak zwrócić uwagę również na poziom izolacyjności od innych czynników. Chodzi między innymi o odporność na wiatr, wodę oraz hałas. Pierwsze dwa zagadnienia są zwykle związane z izolacją termiczną, natomiast ochrona przed dźwiękami z zewnątrz bywa pomijana, przez co użytkownicy narażają się na dyskomfort.

Izolacja akustyczna zależy przeważnie od grubości szyby i konstrukcji profilu. Cecha ta nie ma tak dużego znaczenia, jeśli mieszkasz w spokojnej okolicy, jednak w budynkach mieszczących się przy ruchliwych ulicach, warto zwrócić na nią uwagę i postawić na system okienny o dobrych parametrach dźwiękoszczelności. Przeważnie dobór odpowiednich produktów nie determinuje ich wyglądu, dlatego możesz dopasować okna do swoich upodobań estetycznych.

Estetyka

Jest to istotna cecha, która bardzo często decyduje o ostatecznym wyborze. Przeważnie dotyczy materiałów, z którego wykonana jest stolarka okienna oraz jej koloru i faktury. Dużą popularnością cieszą się w szczególności okna drewniane, które bardzo dobrze prezentują się we wnętrzach o różnych stylach.

Uniwersalnym wyborem są także profile z aluminium oraz PCV. Dostępne w wielu kolorach, pozwalają bez trudu dopasować model okien do ocienia elewacji i wystroju pomieszczeń.

śr. ocena 0 / głosów 0