Kryteria wyboru idealnego mieszkania

Nie istnieje jedna, uniwersalna definicja mieszkania idealnego. To dlatego, że każdy kupujący ma własne wymagania co do lokalizacji, standardu, metrażu. Odpowiadając na te zróżnicowane potrzeby, deweloperzy proponują swoim klientom apartamentowce, które składają się z mieszkań o różnych powierzchniach i rozkładach. Zatem na rynku pierwotnym nie trudno znaleźć perfekcyjne lokum dla siebie i bliskich.

zakup mieszkania idealnego

Choć mieszkanie idealne nie istnieje, to jednak istnieją takie czynniki, na które większość kupujących zwraca szczególną uwagę. Wiedząc o tym, deweloperzy tacy jak wrocławski D.P.I. Malachit starają się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, stawiając zróżnicowane pod względem aranżacji, architektury i lokalizacji budynki wielorodzinne.

Co jest ważne?

Mieszkanie to inwestycja na lata, a być może i na całe życie, dlatego należy kupować je rozważnie. To ogromny wydatek, nierzadko współfinansowany przez bank. Bez względu na to, czy płacisz za swój zakup gotówką, czy za pomocą kredytu hipotecznego, szukasz obiektu, który będzie idealny dla Ciebie i Twoich bliskich. Przy podejmowaniu decyzji kieruj się:

  • Lokalizacją — zwłaszcza jeśli mieszkasz w dużym mieście, zwróć uwagę na dostęp do środków komunikacji miejskiej (jaka odległość dzieli mieszkanie od dworca, przystanku). Sprawdź dostęp do stref rekreacji, obszarów zielonych, zweryfikuj natężenie ruchu w okolicy i planowane w pobliżu inwestycje. Ważna będzie też odległość od miejsca pracy, szkoły i przedszkola.
  • Standardem — nie wszystkie mieszkania w stanie deweloperskim powstają w najwyższym standardzie. Wpływ na finalną cenę inwestycji mają zastosowane na etapie budowy materiały, rozwiązania technologiczne.
  • Metrażem i rozstawem pomieszczeń — na komfort mieszkania ma wpływ nie tylko metraż, ale też rozstaw pomieszczeń. Im większe mieszkanie, tym wyższa będzie jego cena. Lepiej odrzucić lokale, które mają długie korytarze, nieustawne pokoje, nieprzemyślane wnęki czy uciążliwe skosy. Komfortowe będą np. otwarte przestrzenie (kuchnia łączona z salonem i jadalnią). 

Kto będzie mieszkał?

Ważnym kryterium wyboru mieszkania jest również to, kto będzie w nim mieszkał. Dla rodzin z dziećmi istotnym udogodnieniem będzie nie tylko dostępna przestrzeń dla dzieci, tereny zielone, place zabaw, ale także to, czy w budynku znajduje się winda. Windy eliminują problem z wniesieniem na wyższe piętra dziecięcego wózka czy rowerka, ale także ciężkich zakupów czy mebli. Winda w budynku to także ważny element, na który powinniśmy zwrócić uwagę, aby zapewnić sobie wygodę na starsze lata.

Dobrym pomysłem przy kupowaniu nowego mieszkania jest zapoznanie się z poprzednimi inwestycjami dewelopera oraz opiniami pozostałych kupujących. Pozwoli to zweryfikować atrakcyjność rozważanej oferty, tak pod względem jakości, jak również kosztów.

śr. ocena 5 / głosów 1