Kotły Metal-Fach na pellet – przegląd rozwiązań

Osoby poszukujące ekologicznego, oszczędnego i nowoczesnego pieca centralnego ogrzewania bardzo często rozważają zakup kotła na pellet. Nic w tym dziwnego, skoro wielu specjalistów uważa je za jedne z najlepszych urządzeń grzewczych. Wybór modeli dostępnych na rynku jest tak szeroki, że nawet w ofercie jednego producenta znajdziemy kotły różniące się między sobą pod wieloma względami. Jakie zatem rozwiązania techniczne spotykamy w kotłach na pellet?

kotły na pellet

Jakie rodzaje kotłów na pellet oferują producenci?

Kotły opalane pelletem występują w wielu konfiguracjach. Poszczególne modele różnią się od siebie zarówno parametrami technicznymi, fizycznymi, jak też wyposażeniem opcjonalnym. Jednym z najważniejszych parametrów roboczych jest moc grzewcza kotła. Należy dobrać ją tak, aby urządzenie mogło pracować z maksymalną mocą, ponieważ tylko wtedy osiągnie optymalną sprawność. Prawidłowe dobranie mocy grzewczej musi uwzględnić powierzchnię, jaka ma zostać ogrzana oraz stopień termoizolacji budynku. Im mniejszy metraż i lepiej ocieplony dom, tym nominalna moc kotła powinna być niższa. Przykładowo kocioł Slim pellet marki Metal-Fach o mocy 15 kW dostępny w sklepie www.499.pl jest w stanie ogrzać dom o powierzchni do 150 m2.

Linia produktów Slim pellet obejmuje kotły o zróżnicowanej mocy grzewczej od 10 do 21 kW. Wszystkie modele wyposażono w automatyczny podajnik paliwa oraz szereg funkcji ułatwiających obsługę, poprawiających bezpieczeństwo i podnoszących sprawność energetyczną. Dzięki temu kotły spełniają najwyższe standardy jakości, czego dowodem jest uzyskanie 5 klasy według normy PN EN 303-5:2012 oraz otrzymanie certyfikatu ECO DESIGN. Fakt zaliczenia kotłów Smal pellet do najnowocześniejszych pieców centralnego ogrzewania sprawia, że ich zakup może być dofinansowany z rządowych i samorządowych programów skierowanych do osób chcących wymienić stare urządzenia grzewcze. Tym samym zakup tego typu pieca staje się jeszcze bardziej opłacalny.

Co decyduje o nowoczesności kotła zasilanego pelletem?

Producenci kotłów na pellet coraz częściej wyposażają swoje wyroby w mnóstwo innowacyjnych funkcji i systemów. To dzięki nim użytkowanie pieca jest bardziej komfortowe, bezpieczne i ekonomiczne. Do tych najważniejszych z pewnością można zaliczyć rodzaj palnika i jego konstrukcję. W przypadku kotłów na pellet marki Metal-Fach mamy do czynienia z autorskim palnikiem, który dzięki odpowiedniemu zestrojeniu z wymiennikiem kotła gwarantuje wysoką sprawność, a zastosowanie stali żaroodpornej, z której został wykonany, znacząco wydłuża jego żywotność.

Warto także zwrócić uwagę na maksymalne uproszczenie czynności obsługowych kotła poprzez wyposażenie go w ceramiczną zapalarkę czy funkcję automatycznego odpopielania rusztu palnika, dzięki której pozostałości po spalonym pellecie są usuwane na bieżąco. Do innych przydatnych rozwiązań można zaliczyć: system wyrównywania ciśnienia, czujnik temperatury podajnika, dolne wyjście na przewody elektryczne, możliwość zastosowania sondy lambda oraz modułów obsługi dodatkowych pomp i sterowania termoregulatorami za pośrednictwem aplikacji internetowej.

śr. ocena 0 / głosów 0