Koszty wykończenia mieszkania w stanie developerskim

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim to zwykle bardzo korzystna transakcja. Nieruchomość tego typu jest bowiem znacznie tańsza niż mieszkanie już wykończone i wyposażone. Dla wielu z nas możliwość samodzielnego wykonania niezbędnych prac to okazja do nadania mieszkaniu indywidualnego charakteru. Możemy  także zatrudnić wykwalifikowana ekipę remontową. Oczywiście musimy być przygotowani na to, jakie będą koszty tego rodzaju przedsięwzięcia.

Sposób wykończenia mieszkania a koszty

Po zakupie mieszkania w stanie deweloperskim mamy zasadniczo dwie możliwości: albo wykończymy je samodzielnie albo najmiemy do tego ekipę specjalistów. Ta pierwsza możliwość może znacząco ograniczyć koszty inwestycji, ale wymaga doświadczenia i niemałych umiejętności. Amatorskie wykończenie nowego mieszkania sprawi, że straci ono na funkcjonalności i estetyce, dlatego w samodzielne wykonywanie prac powinniśmy angażować się wyłącznie wówczas, gdy sami posiadamy związek z branżą budowlaną. Większość z nas takiego związku nie ma, więc koniecznie musi rozpocząć współpracę z ekipą remontową. Tą musimy wybrać kierując się nie tylko kosztem prac. Wręcz przeciwnie – gdy firmy wydają się podejrzanie zbyt tanie, poziom oferowanych przez nie usług również będzie niski. W najgorszym przypadku efekt prac nie będzie niczym różnił się od tego, jaki moglibyśmy osiągnąć samodzielnie, bez żadnego doświadczenia. Warto zatem powierzać roboty remontowe renomowanej firmie Mab-Bud II.

Przykładowe koszty wykończenia pomieszczeń w stanie deweloperskim

Oczywiście koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim nie zależy tylko od tego, czy i jaką firmę remontową najmiemy. Główną część sumy odłożonej na prace wykończeniowe przeznaczymy na materiały. Ich jakość odrywa tutaj kluczową rolę, bo w zależności od jej doboru koszty mogą drastycznie się różnić. Inną ważną kwestią jest metraż mieszkania i jego poszczególnych pomieszczeń. Do najdroższych należą łazienka i kuchnia, więc jeśli marzymy o tym, by były duże i przestronne, musimy liczyć się z dużymi kosztami. Wykończenie stosunkowo małej łazienki o powierzchni siedmiu metrów kwadratowych może nas wynieść (wraz z robocizną) nawet osiem tysięcy złotych. Dla porównania, w pełni umeblowany salon o powierzchni dwudziestu metrów kwadratowych uzyskamy już za dziesięć tysięcy złotych. Dwunastometrowa kuchnia to już wydatek rzędu dwunastu tysięcy złotych, a dziesięciometrowa sypialnia – pięciu. Czterometrowy przedpokój możemy wykończyć już za około sześćset złotych. Oczywiście wartości te są przybliżone i mają na celu jedynie zobrazowanie proporcji pomiędzy kosztem wykończenia poszczególnych pomieszczeń mieszkania w stanie deweloperskim.

śr. ocena 5 / głosów 1