Korzyści wynikające z mieszkania na osiedlu.

Osiedla coraz rzadziej kojarzą się z ponurymi blokowiskami, jakie znamy z ubiegłego wieku. W dzisiejszych czasach tego typu wspólnoty mieszkaniowe to nowoczesne inwestycje, w których skład wchodzą budynki – domy bądź bloki o wysokim standardzie wykonania – oraz otaczające je zadbane tereny zielone. Jednakże estetyka i wysoki standard to nie jedyne zalety mieszkania na nowoczesnym osiedlu. Jakie są inne korzyści wynikające z tego faktu?

Poczucie bezpieczeństwa

Najważniejszym argumentem przemawiającym za mieszkaniem na osiedlu jest bezpieczeństwo. Niezależnie od lokalizacji czy standardu inwestycji, mieszkania często narażone są na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, w tym kradzieże i włamania. Samodzielna posesja, w szczególności położona z dala od innych zabudowań, wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia tego typu zagrożeń. Natomiast osiedle domów czy bloków zmniejsza takie prawdopodobieństwo, a to dzięki bliskości sąsiadów, którzy w razie czego mogą interweniować. Dzięki temu jesteśmy spokojniejsi np. w sytuacji, gdy czeka nas dłuższy wyjazd. Bezpieczeństwo na osiedlu dotyczy również dzieci, które bawią się w znajomym towarzystwie i które otoczone są opieką nie tylko rodziców, ale i sąsiadów.

Integracja i towarzystwo

Poczucie bezpieczeństwa na osiedlu wynika z wyjątkowej więzi, jaka łączy jego mieszkańców. Dobre relacje to podstawa wzajemnego zaufania, ale i okazja do miłego spędzania czasu.

Bliskie sąsiedztwo na osiedlu sprzyja zawieraniu nowych znajomości i nawiązywaniu przyjaźni, które mają szansę przetrwać próbę czasu. – Mówi przedstawiciel przedsiębiorstwa GRESAN prowadzącego działalność deweloperską. – Dotyczy to zarówno dzieci, jak również dorosłych. Mieszkając na jednym osiedlu łatwiej jest znaleźć czas i okazję do wspólnych spotkań, czy to w mieszkaniu, czy w ogrodzie. Sprzyjają temu również rozwiązania projektowane na nowoczesnych osiedlach, takie jak parki i skwery, place zabaw czy też miejsca do grillowania i organizacji spotkań towarzyskich. Wszystko to sprawia, że osiedle jest miejscem sprzyjającym integracji i zacieśnianiu więzi międzyludzkich.

Komfort i wygoda

Nie ulega wątpliwości, że mieszkanie na osiedlu jest wygodnym rozwiązaniem. Samodzielna posesja sprawia, że jesteśmy zdani sami na siebie i wszystkie sprawy związane np. z odśnieżaniem dróg, pielęgnacją zieleni, remontami, porządkiem na posesji, musimy załatwiać w pojedynkę, nie mając żadnej pomocy. Z kolei na osiedlu możliwe są wygodniejsze rozwiązania. Za wiele spraw odpowiada tu administracja, która zajmuje się np. pielęgnowaniem terenów zielonych czy porządkowaniem części wspólnych. Koszty i odpowiedzialność za wszelkie prace remontowe czy modernizacyjne rozkładane są równomiernie pomiędzy wszystkich mieszkańców. Nawet, jeśli mieszkamy na osiedlu domów, gdzie o posesję musimy zadbać samodzielnie, inne kwestie, takie jak np. odśnieżanie dróg, to sprawa całego osiedla. Zawsze możemy więc liczyć na pomoc, dobrą radę i zainteresowanie sąsiadów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na mieszkanie na osiedlu.

śr. ocena 5 / głosów 5