Jak skonstruowane są ściany domów szkieletowych?
Podstawowym budulcem ściany domów szkieletowych jest czterostronne strugane drewno lite iglaste, które poddaje się suszeniu w komorach suszarniczych. Przestrzeń pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcji uzupełniana jest wełną celulozową, która stanowi izolację przegród. Jest to sypki materiał niepalny i niepodatny na grzyby i pleśń o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych.
Strona wewnętrzna ściany domu szkieletowego obijana jest płytami OSB, których duża powierzchnia pozwala ograniczyć ilość łączeń. Na płycie OSB montuje się następnie płyty gipsowo-wiórowe o dobrych właściwościach przeciwogniowych. Jest to materiał niepodatny na szkodliwe działanie wilgoci. Taka konstrukcja zapewnia dobrą izolację dźwiękową i cieplną. Pomiędzy płaszczyznami płyt OSB i płyt wiórowo-gipsowych pozostaje przestrzeń do poprowadzenia instalacji, czyli na przykład elektryki i hydrauliki.
Na elewację domu szkieletowego trafiają płyty z włókna drzewnego, które można wykończyć tynkiem. Jest to doskonała alternatywa dla styropianu – zapewnia dobrą izolację zarówno zimą, jak i latem, a także odporność na wiatr. Jest to materiał niepodatny na gromadzenie wilgoci. Płyty montowane są na specjalnych profilach typu pióro-wpust, które gwarantują wysoką szczelność konstrukcji i redukują mostki termiczne.
Opisana metoda budowy ścian domów szkieletowych została opracowana przez firmę ITS z Koszalina. O wysokim standardzie energetycznym domów szkieletowych z Koszalina świadczy paszport potwierdzający zapotrzebowanie na energię cieplną. Budynki poddawane są także badaniu kamerą termowizyjną, co potwierdza wysoki standard szczelności.
Zalety domów szkieletowych
Podstawowym atutem domów budowanych w technologii szkieletowej jest szybkość budowy – inwestor może zamieszkać w swoim wymarzonym domu w przeciągu zaledwie kilku miesięcy od rozpoczęcia robót. Domy szkieletowe budowane są z gotowych elementów wyróżniających się dokładnością wymiarową, a zatem sam proces montażu przebiega szybko i sprawnie.