Konstrukcja ścian domów szkieletowych. Co warto wiedzieć?

Domy szkieletowe łączą w sobie energooszczędność, ekologię i solidność. Ciężki szkielet drewniany powstaje w fabryce w postaci elementów gotowych do montażu. Po przewiezieniu na plac budowy poszczególne segmenty ustawiane i montowane są zgodnie z projektem. Czas budowy domów szkieletowych to zaledwie 3 miesiące od wykonania fundamentów do zamieszkania, dlatego jest to technologia ciesząca się coraz większą popularnością.

Budowa domu szkieletowego

Jak skonstruowane są ściany domów szkieletowych?

Podstawowym budulcem ściany domów szkieletowych jest czterostronne strugane drewno lite iglaste, które poddaje się suszeniu w komorach suszarniczych. Przestrzeń pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcji uzupełniana jest wełną celulozową, która stanowi izolację przegród. Jest to sypki materiał niepalny i niepodatny na grzyby i pleśń o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych.

Strona wewnętrzna ściany domu szkieletowego obijana jest płytami OSB, których duża powierzchnia pozwala ograniczyć ilość łączeń. Na płycie OSB montuje się następnie płyty gipsowo-wiórowe o dobrych właściwościach przeciwogniowych. Jest to materiał niepodatny na szkodliwe działanie wilgoci. Taka konstrukcja zapewnia dobrą izolację dźwiękową i cieplną. Pomiędzy płaszczyznami płyt OSB i płyt wiórowo-gipsowych pozostaje przestrzeń do poprowadzenia instalacji, czyli na przykład elektryki i hydrauliki.

Na elewację domu szkieletowego trafiają płyty z włókna drzewnego, które można wykończyć tynkiem. Jest to doskonała alternatywa dla styropianu – zapewnia dobrą izolację zarówno zimą, jak i latem, a także odporność na wiatr. Jest to materiał niepodatny na gromadzenie wilgoci. Płyty montowane są na specjalnych profilach typu pióro-wpust, które gwarantują wysoką szczelność konstrukcji i redukują mostki termiczne.

Opisana metoda budowy ścian domów szkieletowych została opracowana przez firmę ITS z Koszalina. O wysokim standardzie energetycznym domów szkieletowych z Koszalina świadczy paszport potwierdzający zapotrzebowanie na energię cieplną. Budynki poddawane są także badaniu kamerą termowizyjną, co potwierdza wysoki standard szczelności.

Zalety domów szkieletowych

Podstawowym atutem domów budowanych w technologii szkieletowej jest szybkość budowy – inwestor może zamieszkać w swoim wymarzonym domu w przeciągu zaledwie kilku miesięcy od rozpoczęcia robót. Domy szkieletowe budowane są z gotowych elementów wyróżniających się dokładnością wymiarową, a zatem sam proces montażu przebiega szybko i sprawnie.

śr. ocena 0 / głosów 0