Kominki powietrzne w praktyce

Kominki powietrzne, to urządzenia umożliwiające ogrzewanie całego domu, a nie tylko pojedynczego pokojów. Ich atuty to krótki czas nagrzewania pomieszczeń oraz relatywnie niskie koszty montażu. Sprawdź, jak działają kominki powietrzne, które są również nazywane konwekcyjnymi. Przeczytaj, w jakich sytuacjach tego typu rozwiązania okażą się najlepszym wyborem.

Kominki powietrzne

Jak działa kominek powietrzny?

Głównym zadaniem kominka powietrznego jest przekazanie do powietrza znajdującego się w zabudowie energii cieplnej wytwarzanej podczas spalania drewna. Powietrze zasila cały system dystrybucji, który składa się z sieci kanałów rozprowadzonych w ogrzewanym domu. Oprócz tego sam wkład kominkowy emituje ciepło do pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie. To pozwala na skuteczne ogrzanie całego domu.

Sieć kanałów zaczyna się od tzw. półki dekompresyjnej, umieszczonej w zabudowie ponad kominkiem. Bardzo ważna jest prawidłowa izolacja kanałów i doprowadzenia do każdego z pomieszczeń, które mają być ogrzane. Długość przewodów zależy od systemu, który odpowiada za transport gorącego powietrza.

Dystrybucja powietrza może działać w sposób grawitacyjny lub wymuszony. W pierwszym przypadku cała instalacja ma mniejszy zasięg. Może przekazywać ciepło jedynie do pomieszczeń sąsiadujących z pokojem, w którym znajduje się kominek powietrzny. W systemie grawitacyjnym nie są używane żądne urządzenia elektryczne. To przekłada się na niższe koszty budowy oraz większą niezawodność.

W przypadku chęci ogrzania dalej położonych pomieszczeń konieczne jest zastosowanie obiegu wymuszonego. W takim systemie za transport ciepłego powietrza odpowiada turbina. Wiąże się to oczywiście z wyższym kosztem całej instalacji. Konieczny jest w tym przypadku zakup aparatu nawiewnego, który odpowiada za przemieszczanie się powietrza w kanałach.

Dla kogo kominki powietrzne?

Kominki powietrzne to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zapewnić optymalną temperaturę w domu bez konieczności inwestowania dużych pieniędzy. To rozwiązanie jest polecane w przypadku, kiedy instalacja nie będzie używana do podgrzewania wody. W przeciwnym razie należy zainwestować we wkłady kominkowe z płaszczem wodnym.

Dużą popularnością cieszą się narożne kominki powietrzne, które są praktyczne i nie zaburzają harmonii całego pomieszczenia. Omawiane urządzenia są dostępne w bardzo zróżnicowanych stylizacjach. To sprawia, że kominki powietrzne świetnie komponują się w klasycznych i nowoczesnych aranżacjach. W ofertach sklepów internetowych znajdują się zarówno małe, budżetowe konstrukcje żeliwne, jak i nowoczesne wkłady zbudowane w całości ze stali.

Przy instalacji kominka należy przede wszystkim zadbać o doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza. W ten sposób proces spalania będzie przebiegał w optymalny sposób. Montaż kominka powinna przeprowadzić osoba z odpowiednimi kwalifikacjami. Urządzenie musi być podłączone do komina o wysokości przynajmniej 4,5 metra, licząc od wkładu.

Sklep internetowy z kominkami epiecyki.pl to miejsce, w którym dostępny jest duży wybór tego typu urządzeń. Podczas wyboru konkretnego modelu warto wziąć pod uwagę nie tylko stylistykę, ale także między innymi zakres mocy oraz klasę efektywności energetycznej.

śr. ocena 0 / głosów 0