Jak działa kominek powietrzny?
Głównym zadaniem kominka powietrznego jest przekazanie do powietrza znajdującego się w zabudowie energii cieplnej wytwarzanej podczas spalania drewna. Powietrze zasila cały system dystrybucji, który składa się z sieci kanałów rozprowadzonych w ogrzewanym domu. Oprócz tego sam wkład kominkowy emituje ciepło do pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie. To pozwala na skuteczne ogrzanie całego domu.
Sieć kanałów zaczyna się od tzw. półki dekompresyjnej, umieszczonej w zabudowie ponad kominkiem. Bardzo ważna jest prawidłowa izolacja kanałów i doprowadzenia do każdego z pomieszczeń, które mają być ogrzane. Długość przewodów zależy od systemu, który odpowiada za transport gorącego powietrza.
Dystrybucja powietrza może działać w sposób grawitacyjny lub wymuszony. W pierwszym przypadku cała instalacja ma mniejszy zasięg. Może przekazywać ciepło jedynie do pomieszczeń sąsiadujących z pokojem, w którym znajduje się kominek powietrzny. W systemie grawitacyjnym nie są używane żądne urządzenia elektryczne. To przekłada się na niższe koszty budowy oraz większą niezawodność.
W przypadku chęci ogrzania dalej położonych pomieszczeń konieczne jest zastosowanie obiegu wymuszonego. W takim systemie za transport ciepłego powietrza odpowiada turbina. Wiąże się to oczywiście z wyższym kosztem całej instalacji. Konieczny jest w tym przypadku zakup aparatu nawiewnego, który odpowiada za przemieszczanie się powietrza w kanałach.
Dla kogo kominki powietrzne?
Kominki powietrzne to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zapewnić optymalną temperaturę w domu bez konieczności inwestowania dużych pieniędzy. To rozwiązanie jest polecane w przypadku, kiedy instalacja nie będzie używana do podgrzewania wody. W przeciwnym razie należy zainwestować we wkłady kominkowe z płaszczem wodnym.
Dużą popularnością cieszą się narożne kominki powietrzne, które są praktyczne i nie zaburzają harmonii całego pomieszczenia. Omawiane urządzenia są dostępne w bardzo zróżnicowanych stylizacjach. To sprawia, że kominki powietrzne świetnie komponują się w klasycznych i nowoczesnych aranżacjach. W ofertach sklepów internetowych znajdują się zarówno małe, budżetowe konstrukcje żeliwne, jak i nowoczesne wkłady zbudowane w całości ze stali.
Przy instalacji kominka należy przede wszystkim zadbać o doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza. W ten sposób proces spalania będzie przebiegał w optymalny sposób. Montaż kominka powinna przeprowadzić osoba z odpowiednimi kwalifikacjami. Urządzenie musi być podłączone do komina o wysokości przynajmniej 4,5 metra, licząc od wkładu.
Sklep internetowy z kominkami epiecyki.pl to miejsce, w którym dostępny jest duży wybór tego typu urządzeń. Podczas wyboru konkretnego modelu warto wziąć pod uwagę nie tylko stylistykę, ale także między innymi zakres mocy oraz klasę efektywności energetycznej.