Kocioł na pellet drzewny, czy na ekogroszek? – Porównanie w kontekście charakterystyki paliwa

Wybór sposobu ogrzewania domu oraz modelu pieca to jedne z ważniejszych decyzji, które podejmuje się podczas projektowania i budowy nowego domu. Wydatki, jakie właściciel ponosi z tytułu ogrzewania swojej nieruchomości, to największy roczny koszt związany z jej utrzymaniem. W ostatnich latach prym wiodą kotły, w których stosuje się pellet lub ekogroszek. Sprawdź, które z paliw jest najkorzystniejsze.

kocioł na pellet

Jakie parametry powinien mieć ekogroszek?

Zanim podejmiesz decyzję związaną z wyborem konkretnego sposobu ogrzewania domu, warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat samych rodzajów paliwa. Tylko wtedy Twój wybór będzie świadomy i dopasujesz go do indywidualnych potrzeb.

Ekogroszek jest węglem, który występuje pod postacią niewielkich granulatów o średnicy od 8 do 25 milimetrów. Najczęściej wykorzystuje się go w piecach, w których znajduje się system automatycznego, ślimakowego podawania paliwa. Ekogroszek można kupować w dwóch wersjach:

  • luzem,
  • w workowanych porcjach o określonej wadze.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup ekogroszku w workach. Rozwiązanie to jest co prawda nieco droższe niż kupno materiału opałowego luzem, jednak pozwala na łatwe i wygodne dozowanie materiału do podajnika. Co więcej, wybierając taką opcję, nie ma problemu z transportem.  Opał można przywieźć samodzielnie autem – podkreśla specjalista z firmy LUSKAR.

Do produkcji ekogroszku najczęściej wykorzystuje się węgiel kamienny – głównie ze względu na jego wysoką wartość opałową, profesjonalnie określaną kalorycznością. Tańszą wersją jest ten produkowany z węgla brunatnego. Jest on miękki i cechuje go mniejsza kaloryczność. Ekogroszek dostępny jest w kaloryczności z przedziału od 22 kMJ/kg do 27 kMJ/kg. Drugim istotnym parametrem, na który koniecznie należy zwrócić uwagę podczas wyboru ekogroszku, jest stopień jego wilgotności. Jeżeli jest on zbyt wilgotny, wówczas proces spalania nie przebiega prawidłowo. W przypadku producentów, którzy oferują wysoką klasę tego paliwa, parametr ten zawsze podaje się na worku.

Pellet wysokiej jakości — czy jest lepszy pd ekogroszku?

Samo określenie pellet wywodzi się z języka obcego i oznacza w wolnym tłumaczeniu materiał opałowy. Do jego produkcji stosuje się wszelkiego rodzaju odpady drzewne:

  • trociny,
  • zrębki,
  • wióry.

Podczas jego wytwarzania następuje sprasowanie materiału pod dużym ciśnieniem, dzięki czemu przybiera charakterystyczny, walcowaty kształt o średnicy od 6 do 25 milimetrów. Z kolei jego długość może mieć do kilku centymetrów. Ten rodzaj materiału wykorzystuje się w piecach z automatycznym podajnikiem, co – podobnie jak w przypadku ekogroszku –  w znaczący sposób zwiększa komfort użytkowania. Pellet dostępny jest w workowanych porcjach, pakowanych najczęściej po 15 kilogramów. Charakteryzuje się mniejszą kalorycznością — zaledwie do 18 kMJ/kg. W praktyce oznacza to konieczność zużycia jego większej ilości do ogrzania obiektu.

Pellet drzewny czy ekogroszek?

Różnica pomiędzy ekogroszkiem, a pelletem jest ogromna. Znaczną przewagę w kategorii materiału opałowego ma w tym przypadku ekogroszek, który jest dużo bardziej kaloryczny. W praktyce oznacza to mniejsze zużycie paliwa — w porównaniu do pelletu — potrzebnego do ogrzania domu i większy komfort cieplny.

śr. ocena 0 / głosów 0