Klinkier elastyczny jako materiał na elewację

Klinkier elastyczny jest materiałem produkowanym na bazie różnego rodzaju piasków kwarcowych z domieszką żywicy polimerowych. Masa, która powstaje po połączeniu tych składników, jest następnie barwiona wybranymi pigmentami. Proces wytwarzania elastycznych płytek klinkierowych został zainicjowany w Holandii, a samo rozwiązanie cieszy się bardzo dużą popularnością także w Polsce.

Klinkier elastyczny

Elastyczne płytki klinkierowe

Płytki klinkierowe wykorzystywane są zarówno na ścianach zewnętrznych, jak i wewnątrz pomieszczeń. Najczęściej występują w dwóch rozmiarach:

  • 53 x 270 milimetrów,
  • 71 x 240 milimetrów.

Ich grubość to zaledwie 5 mm, a waga 1 m2 to zaledwie 7 kg. Bardzo dużą zaletą klinkieru jest wysoka odporność na działanie wysokich temperatur. Dzięki unikatowemu składowi mieszanki, docinanie oraz formowanie płytek jest niezwykle łatwe. Specjalista z firmy ELASTYCZNY KLINKIER Sp. z o.o. wyjaśnia: Podczas produkcji możliwe jest dodanie dowolnego barwnika, dzięki czemu możemy wybierać spośród ponad 6 tysięcy różnego rodzaju kolorów oraz odcieni. Dzięki temu każdy ma możliwość dopasowania odpowiedniego barwy klinkieru do elewacji domu lub aranżacji mieszkania – dodaje.

Klinkier elastyczny – idealny materiał na elewację domu

Wykonanie elewacji z cegieł klinkierowych powinno być planowane jeszcze na etapie projektowania budynku. Wiąże się to z koniecznością zastosowania ścian trójwarstwowych. Oznacza to postawienie warstwy nośnej, następnie ocieplenie jej za pomocą wełny lub styropianu, a na końcu utworzenie trzeciej warstwy ściany z klinkierowych cegieł będących elewacją.

 Taki proces jest procesem kosztownym oraz jest prowadzony na etapie budowy. A co w sytuacji, kiedy dom jest już postawiony? Z pomocą przychodzi materiał, jakim jest elastyczny klinkier. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego spoiwa możliwe jest przyklejenie płytek wykonanych
z elastycznego klinkieru do dowolnego materiału.
Istnieje jeden warunek – powierzchnia powinna być równa i sucha. System płytek klinkierowych charakteryzuje niewielka waga, co pozwala na jego zastosowanie nawet na starym tynku, dla którego nie będzie stanowił zbyt dużego obciążenia. Elastyczność tego rozwiązania umożliwia natomiast dopasowanie płytek do narożników ścian bez konieczności docinania.

Uniwersalny materiał dla każdego

Elastyczne płytki klinkierowe są współcześnie niezwykle popularnym materiałem. To produkowane pierwotnie w Holandii rozwiązanie coraz częściej jest wybierane przez Polaków. Wszystko ze względu na wysoką jakość, trwałość oraz bezproblemowy montaż i eksploatację. Dodatkowo idealnie odwzorowują naturalny materiał, a mnogość faktur oraz kolorów pozwala na dopasowanie ich do każdego budynku.

śr. ocena 5 / głosów 2