Jakie położenie mieszkania względem strony świata jest najlepsze?

Wielu nabywców nie przykłada większej uwagi do położenia mieszkania wobec określonych faz dziennej drogi słońca. W praktyce ma to jednak bardzo duże znaczenie, ponieważ nadmierna ilość promieni słonecznych lub zbyt mały dostęp światła naturalnego mogą uprzykrzać się użytkownikom i wpływać na ich nastrój. Co więcej, może to także wpływać na koszty ogrzewania.

Naturalne ogrzewanie od południa

Światło słoneczne jest pożądane dla dużych pomieszczeń, takich jak np. salon. Jego umiejscowienie od południowej strony sprawi, że słońce przez większość dnia będzie nagrzewało wnętrze, co wpłynie także na ocieplanie powietrza w pozostałych, mniejszych pomieszczeniach. Więcej światła można wpuścić za pomocą dużych okien. Jednak latem trzeba zadbać o to, by była możliwość ograniczania natężenia światła np. przez rolety lub żaluzje. Przed zakupem mieszkania najlepiej jest także sprawdzić, po której stronie znajduje się sypialnia. Umiejscowienie od strony południowej nie jest zbyt dobre ze względu na komfort snu. Także kuchnia od strony południowej nie jest najlepszym rozwiązaniem. Podczas gotowania temperatura tego pomieszczenia i tak staje się wysoka w stosunku do pozostałych części mieszkania.

Pomieszczenia, które nie potrzebują słońca

Strona północna, która jest słabo nasłoneczniona, najlepsza jest dla holu, łazienki i pomieszczeń gospodarczych. W nich naturalne ogrzewanie nie jest tak potrzebne jak np. w salonie. Poza tym te pomieszczenia często nie mają okien, więc mieszkanie nie ma strat w energii cieplnej. Dla sypialni najlepszym wyborem jest północny wschód ze względu na niewielki dostęp do porannego światła, które pomaga wstać z łóżka i pobudza do działań. Jednak dla osób, które śpią swoim własnym trybem, zdecydowanie lepsza będzie sypialnia od strony północnej. Takie ułożenie daje pewność, że słońce nie zbudzi nas o zbyt wczesnej porze.

Oświetlenie o niewielkim natężeniu

Dla kuchni najlepsza jest lokalizacja od strony wschodniej lub zachodniej, ponieważ pomieszczenie nie będzie zbyt mocno się nagrzewać. Z kolei rano lub wieczorem delikatne światło umili przygotowywanie posiłku. Podobnie sprawa się ma z pomieszczeniami pracowniczymi jak np. domowe biuro lub gabinet. Ekspert z firmy EKO-BUD Deweloper tłumaczy:

Lokalizacja od wschodu lub zachodu wprowadzi światło rano, lub wieczorem, lecz nie wpłynie to na komfort pracy. Zachód to również dobre rozwiązanie na pokój dziecięcy ze względu na odrabianie lekcji w porach popołudniowych i wieczornych.

śr. ocena 5 / głosów 5