Jaki węgiel wybrać – kostka, orzech czy ekogroszek?

Węgiel to od dawna najpopularniejsze w Polsce źródło energii cieplnej – przy pomocy kotłów zasilanych węglem ogrzewanych jest blisko 70% polskich domostw. Zalety węgla to nie tylko duża wydajność, ale również niska cena. Jednak węgiel węglowi nierówny – na rynku znajdziemy kilka różnych rodzajów tego paliwa, różniących się między innymi rozmiarami uziarnienia. Które z nich wybrać?

wegiel-opalowy

Sortyment węgla

Przy podziale węgla dostępnego na rynku bierze się pod uwagę różne parametry – jednym z nich jest tak zwany sortyment, czyli wielkość poszczególnych brył, nazywanych również ziarnami. Wyróżniamy sortymenty:

  • Grube – pojedyncza bryła węgla ma wielkość powyżej 25 mm. Do tego sortymentu zalicza się kęsy, kostkę oraz orzech
  • Średnie – tak zwany węgiel groszek, którego wielkość ziaren wynosi od 8 do 31,5 mm
  • Drobne – wielkość ziaren węgla drobnego wynosi od 0 do 50 mm
  • Miałowe – wielkość ziaren do 0 do 31,5 mm
  • Mułowe – wielkość ziaren od 0 do 1 mm

Każdy z tych sortymentów ma swoje praktyczne wady i zalety. Przykładowo sortymenty grube są generalnie bardziej kaloryczne, niż sortymenty mniejsze, a więc dostarczają więcej energii. Z drugiej strony ekogroszek może być stosowany w kotłach retortowych, wyposażonych w podajniki paliwa – takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ nie wymaga od nas kontrolowania żaru w urządzeniu i ręcznego uzupełniania paliwa. Szeroki wybór węgla w różnych sortymentach znajdziemy w ofercie firmy Krex.

Co brać pod uwagę przy wyborze węgla?

Wybierając węgiel powinniśmy zapoznać się z parametrami konkretnego produktu. Jakie do parametry?

  • Wartość opałowa – wyrażana w MJ/kg mówi nam, ile energii cieplnej możemy uzyskać z kilograma węgla. Im wyższa wartość opałowa węgla, tym bardziej ekonomiczny zakup, ponieważ do ogrzania domu będziemy potrzebowali mniej paliwa.
  • Zawartość popiołu – ten parametr mówi nam jaki procent masy węgla będzie stanowił pozostawiony przez niego popiół. Parametr ten ma znaczenie użytkowe – mniej popiołu oznacza mniejszy problem z oczyszczeniem kotła po spaleniu węgla.
  • Zawartość siarki – ten parametr decyduje o tym, czy zakupione przez nas paliwo jest przyjazne środowisku. Siarka w węglu podczas spalania ulega utlenieniu co prowadzi do powstawania trującego tlenku siarki, który wraz ze spalinami przedostaje się do atmosfery. Najlepszy pod tym względem jest ekogroszek, w którym zawartość siarki jest najniższa.
  • Wilgotność – wilgotność węgla ma wpływ na jego masę oraz wartość opałową. W końcu woda waży, a nie da się jej spalić w celu uzyskania energii. Dlatego im mniejsza wilgotność węgla, tym lepiej.
śr. ocena 6 / głosów 5