Jaki dom wybrać? Parterowy czy piętrowy?

Który rodzaj domu wybrać? – to pytanie zadaje sobie większość inwestorów przed rozpoczęciem budowy. Oczywiście odpowiedź jest niejednoznaczna. W dzisiejszym artykule wskażemy cechy projektów domów parterowych i piętrowych. Trudno mówić tylko o wadach i zaletach, bo to co dla jednego inwestora jest wadą dla innego może być zaletą. Skupimy się na rozważeniu, który projekt domu najlepiej sprawdzi się w poszczególnych przypadkach.

Przed wyborem projektu należy zadać sobie 3 podstawowe pytania:

  • jak duży dom potrzebuję?
  • jaka jest powierzchnia działki?
  • jakie są moje możliwości finansowe?

Zacznijmy od cechy, która przez wielu uważana jest za zaletę domów parterowych – schody. Właściwie to ich brak. Warto zwrócić uwagę, że schody są jednym z droższych elementów przy budowie. Wybierając projekt domu parterowego z pewnością obniżymy koszty, dzięki temu że nie będzie w nim schodów. Umiejscowienie schodów może być problematyczne. Nieumiejętnie zaplanowana klatka schodowa powoduje, że inwestor traci kilkadziesiąt metrów kwadratowych swojego domu i ta przestrzeń staje się bezużyteczna. Trendy w budowie domów powodują, że obecne projekty domów piętrowych mają w taki sposób umiejscowione schody, aby spójnie wtapiały się we wnętrze domu i nie zajmowały zbyt wiele miejsca.

Jednak wybór domu parterowego nie zawsze będzie możliwy. Przede wszystkim biorąc pod uwagę taką budowę należy sprawdzić czy wymiary działki pozwolą na konstrukcję domu wystarczającej wielkości. Duży dom parterowy wymaga dużej działki, natomiast domy piętrowe sprawdzają się przy niewielkim metrażu gruntu. Domy piętrowe zdecydowanie sprawdzą się przy dużych rodzinach, zwłaszcza wielopokoleniowych – wówczas starsi członkowie, którzy zwykle nie potrzebują zbyt wiele przestrzeni mogą zamieszkać na parterze a młodsi członkowie rodziny, często z dziećmi mogą zająć piętro.

W kontekście domów parterowych, mówi się również o domach z użytkowym poddaszem. Niestety wadą tego rozwiązania zwykle jest trudność zaaranżowania wnętrza ze względu na skosy. Oczywiście wiele zależy od projektu domu, niektórzy architekci projektując użytkowe poddasza uwzględniają mniejszy spad, tak aby ułatwić zagospodarowanie tej przestrzeni. Przy domach piętrowych zyskujemy pomieszczenie z pełnymi wymiarami i większą powierzchnią użytkową.

Koszty domu parterowego są niższe niż w przypadku domów piętrowych czy domów z użytkowym poddaszem. Dotyczy to głownie niewielkich domów do około 100-150 metrów. Również budowa domu parterowego jest znacznie szybsza niż domu piętrowego. Reasumując – trudno rozstrzygnąć, które rozwiązanie będzie lepsze – wszystko zależy od potrzeb inwestora, wielkości działki czy możliwości finansowych. Jeśli planujesz budowę domu i nie możesz zdecydować się na rodzaj zabudowy odwiedź stronę www.studioar.pl. Architekt Artur Rzepus oferuje swoje projekty nie tylko na terenie Śląska ale również na terenie całej Polski.

śr. ocena 5 / głosów 1