Jaką wysokość powinno mieć dobre ogrodzenie posesyjne?

Ogrodzenie posesji to jeden z najważniejszych elementów – zarówno w przypadku działek prywatnych, jak i terenów firmowych. Pozwala ono zachować prywatność oraz zabezpiecza wybrany obszar przed niepowołanymi osobami trzecimi. Oprócz wyboru różnych rodzajów ogrodzenia można zdecydować się także na jego odmienne wysokości. Czy istnieją w tym przypadku jakieś ograniczenia? Podpowiadamy.

Ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie posesji – postaw na praktyczne zabezpieczenie działki

Właściciele posesji kończąc prace związane z budową domu, stoją zwykle przed trudnym zadaniem, jakim jest wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia, które będzie do niego dopasowane. Możliwości w tym przypadku jest wiele. Można zdecydować się na wykończenie z wykorzystaniem:

  • siatki,
  • kamienia,
  • elementów kutych,
  • elementów segmentowych,
  • drewna.

Jak podkreślają specjaliści z takich firm, jak Zakład Produkcji Siatki Ogrodzeniowej P.P.H.U. Coda, jednym z kluczowych elementów jest sama wysokość ogrodzenia. Tę jasno określają obowiązujące w Polsce przepisy.

Jaką wysokość może mieć ogrodzenie posesji?

Wybór konkretnej wysokości ogrodzenia wedle przepisów prawnych może wiązać się z koniecznością uzyskania stosownego pozwolenia. Jeżeli jednak nie przekracza pewnej wartości, niezbędne jest jedynie zgłoszenie prac związanych z jego wykonaniem. Prawo Budowlane jasno określa, że ogrodzenie, którego wysokość przekracza 220 centymetrów, wymaga zgłoszenia za pośrednictwem stosownego pisma w starostwie powiatowym. W przypadku zabudowy poniżej 220 centymetrów nie podlega ona takim restrykcjom. Zawsze warto jednak sprawdzić lokalny plan zagospodarowania przestrzennego, który może nakazywać wykonanie ogrodzeń w oparciu o konkretne wytyczne.

Optymalna wysokość ogrodzenia – czy to ważna kwestia?

Ustalając wysokość ogrodzenia na posesji, warto uwzględnić kilka ważnych aspektów. Wówczas można zdecydować się na optymalne parametry. Zwykle bierze się pod uwagę samą wielkość działki oraz zabudowań znajdujących się na niej. W przypadku małego obszaru zdecydowanie lepiej postawić na nieco niższe ogrodzenia – których wysokość oscyluje w granicach 155 centymetrów. Wówczas wyznaczy ono i zabezpieczy granice działki, a dodatkowo nie będzie przytłaczało obiektów się na nich znajdujących. W dużej mierze wybór wysokości ogrodzenia zależy również od samych upodobań właścicieli. Osoby ceniące sobie własną prywatność zdecydowanie częściej wybierają znacznie wyższe ogrodzenia, które gwarantują im spokój i brak spojrzeń ze strony sąsiadów czy spacerowiczów.

śr. ocena 0 / głosów 0