Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem?

Z jednej strony chcemy wierzyć, że „nasz dom jest naszą twierdzą”. Z drugiej – włamywacze są zawsze na bieżąco z najnowszymi zabezpieczeniami antywłamaniowymi. Dla nich nie ma zamków nie do otwarcia i drzwi nie do wyważenia. Czy zatem jesteśmy na straconej pozycji? Jak zabezpieczyć mieszkanie przed zakusami przestępców? Na co zwrócić uwagę?

zabezpieczenia przed wlamaniem

Przede wszystkim – musimy mieć świadomość, że nasz majątek jest zagrożony nie tylko jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym. Włamywacze bardzo lubią „odwiedzać” mieszkania w bloku. Co więcej, nie robią tego, jak się powszechnie uważa – głównie nocą. Wręcz przeciwnie, decydują się na skok za dnia, kiedy nie ma nas w domu.

Osiedle zamknięte / chronione / czujne oko sąsiada

Mieszkanie na tego rodzaju osiedlu na pewno zmniejsza szansę odwiedzin włamywacza. O co w sytuacji, gdy nie mamy tego komfortu? Wówczas najlepiej sprawdza się słynne „czujne oko sąsiada / sąsiadki”.

Rolety antywłamaniowe

Dodatkowe zabezpieczenie okien od zewnątrz to większa szansa na to, że włamywacz usunie nasz dom ze swojej listy potencjalnych celów. Rolety nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, lecz także poprawiają bilans energetyczny budynku (zwłaszcza zimą). Warto wziąć je pod uwagę także dlatego, że to właśnie okna są najczęściej forsowanym elementem domu.

Bramy garażowe

Bardzo często zapominamy o tym, że włamywacze szukają słabych punktów, luk w „systemie”. Jednym z takich miejsc, które niekiedy stanowi wręcz zaproszenie dla złodziei, jest brama garażowa. Dotyczy to garaży stanowiących integralną część budynku mieszkalnego. Po sforsowaniu bramy, wejście do mieszkania przez drzwi wewnętrzne jest już tylko formalnością.

Alarmy/kamery

Coraz częściej do walki z włamywaczami stają rozbudowane systemy alarmowe, kamery monitorujące otoczenie oraz inne urządzenia elektroniczne. Z drugiej strony jednak – paradoksalnie – widoczna obecność tego rodzaju sprzętu stanowi także czytelną informację dla złodzieja: „skoro dom jest aż tak chroniony, to musi być ku temu istotny powód”.

Drzwi antywłamaniowe

Tego rodzaju drzwi posiadają specjalną stalową konstrukcję wewnętrzną, która znacząco utrudnia dostanie się nieproszonych gości do wnętrza mieszkania. Drzwi antywłamaniowe mogą posiadać także elementy szklane. W tym przypadku rolę tę pełnią szyby pancerne. Jednak same drzwi to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest zamontowanie profesjonalnych zamków, najlepiej takich, których nie można otworzyć nie posiadając oryginalnego klucza.

Okna wzmocnione folią antywłamaniową / kraty w oknach

Wspominaliśmy już, że to okna są – z punktu widzenia bezpieczeństwa – miejscem newralgicznym w naszym domu / mieszkaniu. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest zabezpieczenie okien folią antywłamaniową przyklejaną do szyb. Wszystko bowiem, co utrudnia włamywaczowi wejście do naszego domu, co wydłuża czas włamania – działa na naszą korzyść. Innym sposobem zabezpieczenia okien są kraty. Mają one jednak poważną wadę: w razie pożaru skutecznie zamykają domownikom drogę ucieczki.

Jeśli szukasz bezpiecznych, ale i stylowych drzwi oraz okien, skieruj swe kroki do firmy Wiktorczyk znajdującej się w pobliżu Pszczyny w województwie śląskim lub wejdź na stronę www.wiktorczyk.com.pl i sprawdź pełną ofertę.